tìm x phép cộng

Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Medium
thang pham
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
mệnh giá tiền nào không còn tồn tại
200
1000
5000
20000
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6 chai nước bao nhiêu tiền nếu 1 chai có giá 6000 đồng
1000 đồng
36000 đồng
360000 đồng
10000 đồng
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1 lít xăng có giá 25000 đồng, mua 2 lít xăng phải trả bao nhiêu tiền ?
12500
25000
50000
75000
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1 kg cam sành có giá 20000 đồng, 1 kg ổi có giá 15000 đồng. hỏi 2 kg cam sành và 3 kg ổi là bao nhiêu tiền ?
35000
85000
70000
50000
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
mẹ cho em 50000 đồng. em mua 4 gói Bim bim giá 10000 đồng 1 gói. hỏi em còn lại bao nhiêu tiền ?
5000
10000
20000
40000
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
x + 8 = 16
x = 8
x = 24
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
x = 15
x = 75
x = 30
x = 45
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ôn tập về tiền Việt Nam

Quiz
•
1st - 8th Grade
10 questions
Tính giá trị biểu thức chứa dấu ngoặc

Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Thử thách 8

Quiz
•
1st - 5th Grade
13 questions
PHIẾU CUỐI TUẦN TOÁN 29

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Thử thách 10

Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Số học

Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
Toan lop 3

Quiz
•
3rd Grade
12 questions
ÔN TẬP TOÁN LỚP 3 - TUẦN 23

Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
13 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
addition

Quiz
•
1st - 3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction facts

Quiz
•
1st - 3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
21 questions
Equal Groups and Arrays

Quiz
•
3rd Grade
23 questions
Place Value Up to Hundred Thousands

Quiz
•
3rd Grade
11 questions
Place Value- Value

Quiz
•
3rd - 5th Grade