Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Yoshi Natkar
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
John is preparing a cake and the recipe requires 2 cups of flour and 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
1:2
3:2
2:3
2:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
John and Emily are planning to divide their collection of 4 comic books and 5 action figures, respectively, into equal shares without mixing the items. Later, they received another collection of 16 comic books and 20 action figures. Can they divide the new collection in the same ratio without mixing the items?
Maybe
Not sure
No
Yes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Use ratio language to describe the relationship between the number of boys and girls in a soccer team if the ratio of boys to girls is 3:5
The ratio of boys to girls in the soccer team is 1:2.
The ratio of boys to girls in the soccer team is 5:3.
There are more boys than girls in the soccer team.
The ratio of boys to girls in the soccer team is 3:5.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the problem involving unit rates: If 8 gallons of gas cost $24, what is the unit rate in dollars per gallon?
$3 per gallon
$5 per gallon
$2 per gallon
$4 per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Use a table to compare the fuel efficiency ratios of two different car models over the same distance. Car Model A: 15 miles per gallon of gasoline. Car Model B: 30 miles per 2 gallons of gasoline. Which car model has a greater fuel efficiency ratio?
Both car models have the same fuel efficiency ratio.
Car Model B: 15 miles per gallon of gasoline
Car Model A: 2 miles per 15 gallons of gasoline
Both car models have a greater efficiency of gasoline to miles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the problem involving combined ratios: A fruit punch recipe calls for mixing 3 cups of orange juice with 5 cups of pineapple juice. What is the combined ratio of orange juice to pineapple juice in the punch?
5:3
2:5
3:8
3:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
30 miles per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratio and Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade