Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

6th 5-5 Rates and Unit Rates

6th 5-5 Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+2

Standards-aligned

Created by

Yoshi Natkar

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John is preparing a cake and the recipe requires 2 cups of flour and 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

1:2

3:2

2:3

2:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John and Emily are planning to divide their collection of 4 comic books and 5 action figures, respectively, into equal shares without mixing the items. Later, they received another collection of 16 comic books and 20 action figures. Can they divide the new collection in the same ratio without mixing the items?

Maybe

Not sure

No

Yes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use ratio language to describe the relationship between the number of boys and girls in a soccer team if the ratio of boys to girls is 3:5

The ratio of boys to girls in the soccer team is 1:2.

The ratio of boys to girls in the soccer team is 5:3.

There are more boys than girls in the soccer team.

The ratio of boys to girls in the soccer team is 3:5.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the problem involving unit rates: If 8 gallons of gas cost $24, what is the unit rate in dollars per gallon?

$3 per gallon

$5 per gallon

$2 per gallon

$4 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use a table to compare the fuel efficiency ratios of two different car models over the same distance. Car Model A: 15 miles per gallon of gasoline. Car Model B: 30 miles per 2 gallons of gasoline. Which car model has a greater fuel efficiency ratio?

Both car models have the same fuel efficiency ratio.

Car Model B: 15 miles per gallon of gasoline

Car Model A: 2 miles per 15 gallons of gasoline

Both car models have a greater efficiency of gasoline to miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the problem involving combined ratios: A fruit punch recipe calls for mixing 3 cups of orange juice with 5 cups of pineapple juice. What is the combined ratio of orange juice to pineapple juice in the punch?

5:3

2:5

3:8

3:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles per hour

80 miles per hour

120 miles per hour

30 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?