SYSTEMS OF EQUATIONS

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
CARMEN SARABIA
Used 5+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
I have bought three pens and a marker for €6. My friend Rosa has paid €9.25 for two pens and three markers. How much does one pen cost? What about a marker?
x+y=6
3x+y=6
2x+3y=9,25
x+2y=9,25
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Calculate two numbers knowing that the difference between them is 16, and that double the smaller number is five more than the bigger number.
x-y=16
2x=y+5
2y=x+5
2y+x=5
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
A customer has paid €3.90 for one kilo of oranges and two kilos of apples at the greengrocer. Another customer has paid €5.70 for three kilos of oranges and one kilo of apples. How much does one kilo of oranges cost? What about one kilo of apples?
x+y=3,90
3x+y=3,90
x+2y=3,90
3x+y=5,70
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Last week we paid €10 for two tickets to the movies and a box of popcorn. Today we paid €22 for four tickets and 3 boxes of popcorn. How much does one ticket cost? And how much does one box of popcorn cost?
4x+3y=22
2x+y=22
2x+y=10
4x+3y=10
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Coffee A is of higher quality and costs €13/kg. Coffee B is of lower quality and costs €8/kg. How much of each do we need to get 30 kilos of coffee mixture that costs €10/kg?
x+y=30
13x+8y=30
13x+8y=30·10
x+y=10
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
What quantities of gold, at €8/gram and silver at €1.70/gram do we need to make 1 kg of an alloy that costs €4.22/gram?
x+y=1000
8x+1,70y=1000 · 4.22
8x+1,70y= 1000
x+y=4.22
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
On a farm, there are 12 heads and 34 legs between pigs and chickens. How many pigs are there? How many chickens are there?
4x+2y=34
4x+2y=12
x+y=12
x+y=34
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
HW Standard Form- Linear Equations

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Systems (Equations and Word Problems)

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Slope Intercept Form Two Points

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Circles - Complete the Square

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
TEST SYSTEMS OF INEQUALITIES

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Slope & Y-intercept from a Graph

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing Linear Equations (Slope-Intercept & Point-Slope)

Quiz
•
8th - 12th Grade
13 questions
Word Problems for Systems

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Function or Not? Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
22 questions
Distribution Shapes

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade