Q3 Proxy Benchmark 6th

Q3 Proxy Benchmark 6th

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 1 Review

Chapter 1 Review

6th Grade

15 Qs

Week 27 - Warm up # 120 - 3/20

Week 27 - Warm up # 120 - 3/20

6th - 8th Grade

10 Qs

NBT.5 & 6 - Multiplying and Dividing Whole Numbers

NBT.5 & 6 - Multiplying and Dividing Whole Numbers

4th - 6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Equivalent Ratios/Rates

Equivalent Ratios/Rates

6th Grade

10 Qs

Ratio and Rates Unit Review

Ratio and Rates Unit Review

5th - 7th Grade

11 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

equivalent ratios

equivalent ratios

6th - 7th Grade

15 Qs

Q3 Proxy Benchmark 6th

Q3 Proxy Benchmark 6th

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Nichole Goldner

Used 4+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For the month of May, Georgia received 6 inches of rain above normal. Which of the following would represent this situation and explain the meaning of zero?

+6; zero represents the amount of rain received last time

- 6; zero represents the amount of rain needed

+6; zero represents the normal amount of rain

- 6; zero represents no rain

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chris has $75.86 in his checking account. Which is the MOST expensive item he can purchase without going into debt?

a coat for $68.49

a sweater for $74.35

a pair of boots for $75.55

a pair of snow pants for $75.95

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Greta is snorkeling 80 feet below sea level. Jarvis is fishing off the pier which is 25 feet above sea level. Which of the following would represent Greta’s and Jarvis’s positions and explain the meaning of zero in this situation?

−80 and +25; zero represents sea level

−80 and +25; zero represents the sea floor

+80 and −25; zero represents midway between them

+80 and +25; zero represents the bottom of the pier

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Jones went holiday shopping for her children. She found a popular brand of shoes on sale for $90 each. She decides to buy them for her children. Which table shows the amount Mrs. Jones spends if she buys more than one pair of shoes?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

This table shows equivalent ratios of ( x : y ). If the x-value is increased by 1, by how much does the y-value increase?

1

3

4

6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Each bag of marbles has a ratio of 3 blue marbles to 5 green marbles. There are 4 bags of marbles and a student graphs the equivalent ratios from multiple bags incorrectly as shown. Which BEST explains the errors the student made?

The labels for each axis are reversed. Each ratio was a result of adding 5 to each of the previous ratios.

The labels for each axis are reversed. Each ratio was a result of multiplying 2 to each of the previous ratios.

The smaller value of the ratio must be represented on the horizontal axis. Each ratio was a result of adding 5 to each of the previous ratios.

The smaller value of the ratio must be represented on the horizontal axis. Each ratio

was a result of multiplying to each of the previous ratios.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the rate is 10 balloons for $5, what is the unit rate?

1/2 balloon for $1

2 balloons for $1

4 balloons for $2

10 balloons for $5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?