Q3 Proxy Benchmark 6th
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+6
Standards-aligned
Nichole Goldner
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For the month of May, Georgia received 6 inches of rain above normal. Which of the following would represent this situation and explain the meaning of zero?
+6; zero represents the amount of rain received last time
- 6; zero represents the amount of rain needed
+6; zero represents the normal amount of rain
- 6; zero represents no rain
Tags
CCSS.6.NS.C.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Chris has $75.86 in his checking account. Which is the MOST expensive item he can purchase without going into debt?
a coat for $68.49
a sweater for $74.35
a pair of boots for $75.55
a pair of snow pants for $75.95
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Greta is snorkeling 80 feet below sea level. Jarvis is fishing off the pier which is 25 feet above sea level. Which of the following would represent Greta’s and Jarvis’s positions and explain the meaning of zero in this situation?
−80 and +25; zero represents sea level
−80 and +25; zero represents the sea floor
+80 and −25; zero represents midway between them
+80 and +25; zero represents the bottom of the pier
Tags
CCSS.6.NS.C.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mrs. Jones went holiday shopping for her children. She found a popular brand of shoes on sale for $90 each. She decides to buy them for her children. Which table shows the amount Mrs. Jones spends if she buys more than one pair of shoes?
Tags
CCSS.5.OA.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
This table shows equivalent ratios of ( x : y ). If the x-value is increased by 1, by how much does the y-value increase?
1
3
4
6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Each bag of marbles has a ratio of 3 blue marbles to 5 green marbles. There are 4 bags of marbles and a student graphs the equivalent ratios from multiple bags incorrectly as shown. Which BEST explains the errors the student made?
The labels for each axis are reversed. Each ratio was a result of adding 5 to each of the previous ratios.
The labels for each axis are reversed. Each ratio was a result of multiplying 2 to each of the previous ratios.
The smaller value of the ratio must be represented on the horizontal axis. Each ratio was a result of adding 5 to each of the previous ratios.
The smaller value of the ratio must be represented on the horizontal axis. Each ratio
was a result of multiplying to each of the previous ratios.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the rate is 10 balloons for $5, what is the unit rate?
1/2 balloon for $1
2 balloons for $1
4 balloons for $2
10 balloons for $5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
