Terviseõpetus

Terviseõpetus

3rd Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fotosüntees 3.klass

Fotosüntees 3.klass

2nd - 3rd Grade

10 Qs

Eesti sood

Eesti sood

KG - University

10 Qs

Mürktaimed

Mürktaimed

KG - University

10 Qs

Testi enda teadmisi: maod

Testi enda teadmisi: maod

1st - 9th Grade

12 Qs

Liikumine. Tervis

Liikumine. Tervis

3rd Grade

5 Qs

Sahhariid_lipii

Sahhariid_lipii

KG - University

12 Qs

Test: Vereringeelundkond ja immuunsüsteem

Test: Vereringeelundkond ja immuunsüsteem

KG - University

10 Qs

Selgroogsed loomad, 3 klass

Selgroogsed loomad, 3 klass

3rd Grade

11 Qs

Terviseõpetus

Terviseõpetus

Assessment

Quiz

Biology

3rd Grade

Easy

Created by

Raili Lääts

Used 2+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 2 pts

Kuidas uimastite tarvitamisest hoiduda?

Kui ostad uimasteid healt sõbralt, võid neid siiski proovida.

Kui proovin ainult korra, ei juhtu midagi.

Answer explanation

Mõnikord läheme pikemalt mõtlemata teistega kaasa ning teeme seda, mida teised ees teevad. Tihti kardetakse öelda „Ei!“, kuna ei taheta olla teistest teistmoodi.
Kuna uimastite tarvitamisest räägitakse üsna palju, võib jääda vale mulje, et see on rohkem levinud, kui see tegelikult on. Siiski, illegaalseid uimasteid ei ole mitte kunagi oma elus proovinud 80% kõigist Eestis elavatest kuni 18 aastastest noortest. Seega – kui keegi avaldab sulle uimastite pakkudes survet, ütle lihtsalt, et sa ei taha. See on seisukoht, millele vastu vaielda on raske.

Sõbrad on olulised. Kui sinu sõbrad juba tarvitavad uimasteid, võid ka sina tunda ahvatlust neid proovida. Seda nimetatakse sotsiaalseks surveks. Sotsiaalse surve vähendamiseks leia endale sõpru, kes ei kahjusta ennast ja teisi ning kellel on sinuga ühised väärtushinnangud. Nii on sul sõpru ka siis kui uimasteid tarvitavad sõbrad sinu elust ära kaovad.

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 mins • 4 pts

Miks uimasteid proovitakse?

Answer explanation

Noored näevad enda ümber erinevate sõltuvusainete tarvitamist. Nad näevad täiskasvanuid ja noori, kes suitsetavad, joovad alkoholi või tarvitavad isegi illegaalseid uimasteid. Nii võib noortes tekkida arvamus, et uimastite tarvitamine on normaalne elu osa. Noored võivad alustada uimastite proovimisega, kuna need on hõlpsasti kättesaadavad ja nad näevad, et paljud täiskasvanud ja nende sõbrad tarvitavad neid.

On tõsi, et meedia mõjutab inimeste tarbimisharjumusi. On tõestatud, et kui meedia esitleb sõltuvusaineid ihaldatud elustiili normaalse osana, hakatakse neid aineid rohkem tarvitama. Kuigi uimastite tarvitamist näidatakse meedias pigem harva, on ära tõestatud, et selliste filmide nägemine, kus näidatakse uimastite tarvitamist ägeda või positiivsena, suurendab selle aine tarvitamist vaatajate seas. Küll aga ei ole tõsi, et uimastid on edukuse tunnusmärk. Edukus sõltub haridusest, oskustest, kontaktidest, tööharjumusest, iseloomust, positiivsest suhtumisest, enesehinnangust, loovusest – kindlasti mitte aga uimastitest.

Uimastite tarvitamine enda tunnete väljendamiseks on lühiajaline lahendus, mis pikas perspektiivis eluga hakkama saamisele kaasa ei aita. Negatiivsed tunded on ja jäävad inimesele alles ka siis, kui ta aineid tarvitab. Negatiivsed tunded on loomulik osa elust. Uimastite tarvitamine ei aita meil neid vältida, vaid võib viia selleni, et ilma nendeta me enam oma tunnetega toime ei tule. Tõestust on leidnud fakt, et mida nooremana alustatakse uimastite tarvitamist, seda suurem on tõenäosus, et tekib sõltuvushäire ja hakatakse tarvitama järjest kangemaid uimasteid. Neil, kes alustavad uimastite proovimist ja tarvitamist alla 18-aastasena, on sõltuvushäire kujunemise tõenäosus 6 korda suurem kui täiskasvanutel.

On tõsi, et mitmed ained tõstavad enesekindlust, aga uimastitest saadud enesekindlus on, nagu uimastitest saadud joovegi, ajutine. Sõprade reageering joobes tehtud rumalustele võib olla ettearvamatu – nii, nagu on olemas inimesi, kellele selline olek teeb nalja, on olemas ka neid, kellele see ei meeldi. Pärast uimastijoobest välja tulemist on aga tihtipeale endalgi halb enesetunne ning piinlik tehtud tegude pärast.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kas murdeiga on võimalik edasi lükata või seda ülse vältida?

JAH

EI

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 2 pts

Millal algab murdeiga?

Pärast gümnaasiumi lõpetamist.

Tüdrukute murdeiga algab enamasti 8. ja 13. eluaasta vahel.

Pärast lasteaia lõpetamist.

Poiste murdeiga algab enamasti 9. ja 14. eluaasta vahel.

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 2 pts

Miks ühtedel algab murdeiga varem ja teistel hiljem?

See sõltub sellest, kuidas kellegi vanemad lubavad.

See sõltub eeskätt pärilikkusest. Kuid ka elutingimused, kroonilised haigused, stress ja toitumus võivad murdeea saabumise aega mõjutada.

Nutisõltuvus kiirendab murdeea algust.

Liiga suur kehaline koormus võib lükata murdeiga edasi ja aeglustada selle kulgu.

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Mida murdeiga ehk puberteet üldsegi tähendab?

On suurenenud oht luumurdudeks.

Murdeiga e. puberteet on muutuste aeg, mil lapsest kasvab täiskasvanu.

8.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 6 pts

Märgi õiged väited.

Kõik me oleme erinevad ja erinev olemine ongi normaalne.

On normaalne olla seksist väga huvitatud, on normaalne olla sellest ainult mõõdukalt huvitatud ja on normaalne sellest üldse mitte huvituda.

Kehaline areng võib olla inimeseti väga erinev ning leida aset erineva kiirusega. Lõpptulemusena näevadki erinevad inimesed välja erinevad ja see on täiesti normaalne.

Murdeea alguseks loetakse poistel munandite kasvu algust ja tüdrukutel rindade kasvu algust ning mõlemal suguelundite piirkonnas karvakasvu algust. Neid muutusi tingivad hormoonid.

Nii menstruatsioonide algamine tüdrukutel kui ka seemnepursete tekkimine poistel tähendab seda, et mõlema kehas on hakatud tootma sugurakke.

9.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Märgi õiged vastused.

Kuna tüdrukud alustavad kasvamisega varem  ja ka lõpetavad varem kui poisid siis  on tüdrukud tihti omaealistest poistest pikemad.

Kuigi murdeealine pole veel valmis ise lapsevanemaks saama, hakkab keha teda selleks ette valmistama.

Kehalised muutused toovad kaasa ka uutmoodi tundeid. Võidakse leida ennast võrdlemas kogu ülejäänud maailmaga ja küsida: kas ma olen normaalne? Meeleolu kõigub üles-alla – naeruhoole võivad järgneda pisarad.