If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
Introduction to Unit Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Jacob Hooper
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
A grocery store sells 12 apples for $6. What is the cost per apple?
$0.50
$0.60
$0.75
$1.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
Which term describes the speed at which an object is moving at a given moment in time?
Velocity
Acceleration
Instantaneous speed
Unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
If you can type 150 words in 5 minutes, how many words can you type in one minute?
25 words
30 words
35 words
40 words
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
What is the unit rate if 8 gallons of gasoline cost $28?
$3.50 per gallon
$4.00 per gallon
$3.00 per gallon
$2.50 per gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
A recipe calls for 2 cups of sugar to make 24 cookies. How much sugar is needed per cookie?
0.083 cups
0.12 cups
0.25 cups
0.5 cups
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 10 pts
Which of the following is a unit rate?
150 miles in 3 hours
50 miles per hour
300 miles for $20
10 gallons in 2 cars
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Decimal Division: Real-Life Problem Solving for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Division Challenge: Real-World Problems

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Measurement- Converting Customary and Metric Units

Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Real-World Division with Decimals: Grade 5 Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Division: Solve & Estimate Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Fractions and Decimals: Real-World Problem Solving

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade