Introduction to Unit Rates Quiz

Introduction to Unit Rates Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Rate or Unit Rate?

Rate or Unit Rate?

5th - 8th Grade

14 Qs

#44 (B) - WP Ratios - Solving using Proportions

#44 (B) - WP Ratios - Solving using Proportions

5th - 8th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th Grade

10 Qs

Mastering Fraction Multiplication & Division for 5th Graders

Mastering Fraction Multiplication & Division for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

Multiplying and Dividing Whole Numbers and Decimals

Multiplying and Dividing Whole Numbers and Decimals

5th Grade

11 Qs

Fractions and Decimals: Real-World Problem Solving

Fractions and Decimals: Real-World Problem Solving

5th Grade - University

10 Qs

Decimal Division: Real-Life Problem Solving for 5th Graders

Decimal Division: Real-Life Problem Solving for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

Introduction to Unit Rates Quiz

Introduction to Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Jacob Hooper

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

A grocery store sells 12 apples for $6. What is the cost per apple?

$0.50

$0.60

$0.75

$1.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

Which term describes the speed at which an object is moving at a given moment in time?

Velocity

Acceleration

Instantaneous speed

Unit rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

If you can type 150 words in 5 minutes, how many words can you type in one minute?

25 words

30 words

35 words

40 words

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

What is the unit rate if 8 gallons of gasoline cost $28?

$3.50 per gallon

$4.00 per gallon

$3.00 per gallon

$2.50 per gallon

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

A recipe calls for 2 cups of sugar to make 24 cookies. How much sugar is needed per cookie?

0.083 cups

0.12 cups

0.25 cups

0.5 cups

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 10 pts

Which of the following is a unit rate?

150 miles in 3 hours

50 miles per hour

300 miles for $20

10 gallons in 2 cars

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?