Warm Up 3.6

Warm Up 3.6

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6.4 Do Now

6.4 Do Now

12th Grade

10 Qs

Percent Word Problems

Percent Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

College Math Fall Semester Review

College Math Fall Semester Review

12th Grade

10 Qs

Consumer Math : Credit & Debt

Consumer Math : Credit & Debt

12th Grade

15 Qs

Stats 6.2 Homework

Stats 6.2 Homework

10th Grade

10 Qs

Mortgages in Canada

Mortgages in Canada

11th Grade

16 Qs

Battle of the Brains - Rags to Riches

Battle of the Brains - Rags to Riches

9th - 12th Grade

15 Qs

Monthly Car Payments Quick Check

Monthly Car Payments Quick Check

9th - 12th Grade

10 Qs

Warm Up 3.6

Warm Up 3.6

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Mr. Nash

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Giselle bought 10 boxes of candy for $7.50. How much would 4 boxes cost?

Help: First find the unit price, then calculate for price of 4 boxes.

Formula for unit price:

price/quantity=unit price

$26.0

$2.60

$3.00

.75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jair's annual salary is $60,000 a year.

How much does he make monthly?

$4000

$5000

$4500

$450

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Angel's monthly gross salary is $4500.00.

Estimate his monthly net salary.

hint: 70% of gross is net.

4500 x .70

$4000

$3150

$315

$31.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is likely to happen if you increase the amount of your down payment on your car loan?

Your monthly payment will be lower

Your monthly payment will be higher

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How does having a better credit rating affect your monthly car payment?

Lower Payment

Higher Payment

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Groceries are a variable expense

true

false

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Convert 6% to a decimal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?