Warm Up 3.6

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Mr. Nash
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Giselle bought 10 boxes of candy for $7.50. How much would 4 boxes cost?
Help: First find the unit price, then calculate for price of 4 boxes.
Formula for unit price:
price/quantity=unit price
$26.0
$2.60
$3.00
.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jair's annual salary is $60,000 a year.
How much does he make monthly?
$4000
$5000
$4500
$450
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Angel's monthly gross salary is $4500.00.
Estimate his monthly net salary.
hint: 70% of gross is net.
4500 x .70
$4000
$3150
$315
$31.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is likely to happen if you increase the amount of your down payment on your car loan?
Your monthly payment will be lower
Your monthly payment will be higher
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How does having a better credit rating affect your monthly car payment?
Lower Payment
Higher Payment
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Groceries are a variable expense
true
false
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Convert 6% to a decimal.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Credit Card Review CC

Quiz
•
12th Grade
10 questions
Buying a Car

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Introduction Budgeting

Quiz
•
12th Grade
13 questions
Leasing and Financing Practice

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Consumer Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
Math for Finance – Ch. 7 Test (Version A)

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Income Tax Terminology

Quiz
•
12th Grade
10 questions
3.3 Loan Calculations Worksheet

Quiz
•
11th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Classifying Polys - 1.1

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
1.1 (b) Add / Sub/ Multiply Polynomials

Quiz
•
12th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
20 questions
Function or Not? Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade