
Solving Word Problems with Equations
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Mariem Afia
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells apples for $0.75 each. If Sarah buys 5 apples, how much does she spend in total?
$3.75
$5.00
$4.25
$2.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels at a speed of 60 miles per hour, how far can it travel in 3 hours?
180 miles
90 miles
200 miles
120 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 books cost $20 in total, how much does each book cost?
$7
$5
$3
$10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a box contains 24 chocolates and each row has 6 chocolates, how many rows are there in the box?
6
5
8
4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a student earns $15 per hour and works for 8 hours, how much money does the student earn?
$105
$120
$130
$80
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 2 cups of flour and you want to make 3 batches, how many cups of flour do you need in total?
8
10
6
4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a garden is 12 feet long and 8 feet wide, what is the total area of the garden?
10 square feet
96 square feet
64 square feet
20 square feet
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
14 questions
Word problems
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Multiplication and Division
Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
G5 Division, Data, and Graphs
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Math Quiz 5.NF.4
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Math Challenge: Annual Exam Revision Test
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Term2 revision for the monthly test y3
Quiz
•
3rd Grade - University
11 questions
Ratios
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
15 questions
Add and subtract fractions unlike denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
