Real World Math Problems with Money Quiz

Real World Math Problems with Money Quiz

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Place Value: Real-World Money Challenges

Decimal Place Value: Real-World Money Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Decimal Multiplication Word Problems for Grade 5

Real-Life Decimal Multiplication Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

4th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimal Multiplication in Everyday Shopping

Mastering Decimal Multiplication in Everyday Shopping

4th Grade - University

10 Qs

Discount and Sales Tax Word Problems

Discount and Sales Tax Word Problems

6th - 9th Grade

10 Qs

Real-Life Decimal Multiplication: Money Matters!

Real-Life Decimal Multiplication: Money Matters!

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Decimal Multiplication Word Problems for Grade 5

Real-Life Decimal Multiplication Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimal Sums in Everyday Shopping Scenarios

Mastering Decimal Sums in Everyday Shopping Scenarios

5th Grade - University

10 Qs

Real World Math Problems with Money Quiz

Real World Math Problems with Money Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Michelle Benham

Used 14+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you buy 3 notebooks costing $2.50 each, how much will you spend in total?

$6.50

$7.50

$8.00

$7.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You had $50.00 and spend $23.45 at the store, how much money will you have left?

$26.55

$27.55

$26.45

$25.55

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a pack of gum costs $1.25 and you buy 4 packs, how much will you spend?

$4.00

$5.00

$6.00

$5.25

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You have $10.00 and want to buy ice creams that cost $2.50 each. How many ice creams can you buy?

3

4

5

2

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you save $5.75 each day for a week, how much will you have saved by the end of the week?

$40.25

$38.25

$42.25

$40.75

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A book costs $8.99. You give the cashier a $20 bill. How much change should you receive?

$11.01

$11.11

$10.91

$12.01

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a shirt is on sale for $10 off its original price of $40, how much does the shirt cost now?

$30

$35

$10

$25

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?