untitled

untitled

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

HT Emp 3.2

HT Emp 3.2

9th Grade

10 Qs

Eva K6 T6 SBdP

Eva K6 T6 SBdP

6th Grade

10 Qs

KUIS

KUIS

University

10 Qs

Microsoft Word

Microsoft Word

KG - 10th Grade

10 Qs

Kaidah Kebahasaan 1

Kaidah Kebahasaan 1

7th Grade

10 Qs

Cool clothes

Cool clothes

2nd Grade

10 Qs

bajki

bajki

1st - 2nd Grade

10 Qs

Perbaikan Nilai Matematika Kelas IX : Bangun Ruang Sisi Lengkung

Perbaikan Nilai Matematika Kelas IX : Bangun Ruang Sisi Lengkung

9th Grade

10 Qs

untitled

untitled

Assessment

Quiz

Practice Problem

Hard

Created by

Terkia Farmer

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In a school, the ratio of boys to girls is 4:3. There are 216 boys. How many girls are there?

160

200

180

100

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.


Nuts cost $10.75 for 3 pounds. How much does the nuts cost per pound?

$5.00/lb

$2.00/lb

$24.00/lb

$3.58/lb

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.


Sue washes 25 cars in 5 hours. How many cars can she wash per hour?

3 cars/h

1 car/h

5 cars/h

7 cars/h

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the following proportion

3

6

7

20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the following proportion.

-2

14

0

16