
untitled
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Hard
Terkia Farmer
FREE Resource
Enhance your content in a minute
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
In a school, the ratio of boys to girls is 4:3. There are 216 boys. How many girls are there?
160
200
180
100
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
Nuts cost $10.75 for 3 pounds. How much does the nuts cost per pound?
$5.00/lb
$2.00/lb
$24.00/lb
$3.58/lb
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
Sue washes 25 cars in 5 hours. How many cars can she wash per hour?
3 cars/h
1 car/h
5 cars/h
7 cars/h
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the following proportion
3
6
7
20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the following proportion.
-2
14
0
16
Similar Resources on Wayground
10 questions
Atelier 9 Partie 1. Période 4 2021
Quiz
•
9th Grade
10 questions
EOG Vocabulary Quiz 1
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
QUIZ STOIKIOMETRI
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Спектрлер
Quiz
•
11th Grade - University
10 questions
9º CIC AP 3ºB Química
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Repaso 2p Admón. II 02-24
Quiz
•
KG
10 questions
Unit 1 quizz
Quiz
•
Professional Development
10 questions
Tip of the Week Sep 2023
Quiz
•
Professional Development
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
