2nd Semester 7th grade Midterm

2nd Semester 7th grade Midterm

Assessment

Quiz

Created by

Nichole McGaughey

Mathematics

7th Grade

2 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which number line shows the solution to the inequality 5x+3 ≥ −17?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jon has saved $30. He earns $7.50 per hour at his job. He plans to buy a plane ticket to Florida for $300. Enter the minimum number of hours Jon must work in order to buy the plane ticket to Florida.

Mathematical Equivalence

ON

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Cindy bought 4 boxes of cereal and 2 gallons of milk for a total cost of $24.18. Each box of cereal costs $4.30. Enter the cost, in dollars, of 1 gallon of milk.

Mathematical Equivalence

ON

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

The 7 grade has 220 students. Three-fifths of the students are girls. How many boys are in the 7 grade?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A group of 8 friends each buy 1 ticket and 1 small popcorn at the movie theater. Each ticket costs $7.50. The group of friends spends a total of $83.60. Enter the cost of 1 small popcorn.

Mathematical Equivalence

ON

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jeremiah takes a taxi home from the mall. The taxi company charges $3.00 as an initial cost to pick him up, and $2.50 for every mile to his destination. Jeremiah’s ride home cost a total of $24.25. Enter an equation to represent the situation. Let m represent the number of miles to his house.

8.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 2 pts

A gardener buys a rake and a pair of gloves for each of the 12 volunteers in the gardening club. Each pair of gloves cost $8.00. The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves. Enter an equation that models the situation with r, the cost of 1 rake. (2 answers)

12 (r + 8) = 300

12r + 96 = 300

12r + 8 = 300

9.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 3 pts