Math Word Problems Quiz

Math Word Problems Quiz

7th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz- Unit 3

Unit Rate Quiz- Unit 3

7th Grade

6 Qs

Probability Choose Outfits

Probability Choose Outfits

7th Grade - University

10 Qs

Checkpoint 4: Personal Financial Literacy Practice

Checkpoint 4: Personal Financial Literacy Practice

7th Grade

10 Qs

Order of Operations & Expressions

Order of Operations & Expressions

6th Grade - University

10 Qs

Revision of Algebraic Expression class VII

Revision of Algebraic Expression class VII

7th Grade

8 Qs

Week 20~Monday

Week 20~Monday

7th Grade

7 Qs

Sample Space

Sample Space

6th - 9th Grade

10 Qs

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

6th - 9th Grade

10 Qs

Math Word Problems Quiz

Math Word Problems Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, 6.EE.B.5, 6.EE.B.7

+6

Standards-aligned

Created by

Amy Fields

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Mark's favorite baseball team is one game away from making it to playoffs. Each regular season ticket costs $10, and each playoff ticket costs $20. If Mark takes two friends to the last regular season game and he and a friend go to a playoff game, how much does it cost Mark in total?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Susan is budgeting for her trip to the mall. She does not want to spend any more than $100. If she wants to buy a dress that costs $22.50 and some shirts that cost $18.50 each, how many shirts can she buy at most?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.B.8

CCSS.6.NS.B.3

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Karen's Fruit Cellar earns a $0.20 profit for each apple that it sells and a $0.20 profit for each banana that it sells. Write two expressions to show how you can solve this problem using a for apples and b for bananas.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Joseph is baking cookies for his school's bake sale. He plans to bake more than 144 cookies, in batches of 12. So far Joseph has baked a total of 60 cookies. Write an inequality that describes the situation if b represents the number of batches.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.8

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A taxi cab charges $6.00 per ride plus $0.75 for each mile driven. Write an equation where c equals total cost in dollars and m is number of miles driven.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Luis has at most $60 dollars to spend on pants. He wants to buy 3 identical pairs of pants and has a $10 dollar off coupon. Write an inequality for this problem where p equals possible prices in dollars for a pair of pants.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.8