Math Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Fatema Kaniz
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Imagine you're a chef, and you're whipping up a super nutritious oatmeal recipe. For every 30 grams of oatmeal you toss in, you're packing a punch with 10 grams of protein. If you were to sketch out a graph showing the awesome relationship between the grams of oatmeal and the grams of protein, how would you describe the slope of that graph?
3 grams of oatmeal for every gram of protein - power-packed!
0.5 grams of oatmeal for each gram of protein - a light touch!
1 gram of oatmeal for a double dose of 2 grams of protein - supercharged!
Equal parts oatmeal and protein, 1 gram for 1 gram - perfectly balanced.
Tags
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Let's dive into a shopping challenge! Can you figure out which deal gives you the most bang for your buck in terms of cost per ounce?
20 ounces of magic potion at $1.45
12 ounces of dragon's breath at $3.50
60 ounces of fairy dust at $2.50
54 ounces of wizard's brew at $2.15
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A Chevy Malibu has a fuel capacity of 25.5 gallons. This vehicle averages 810 miles per tank. How many miles per gallon (as a unit rate) does the Chevy Malibu average?
31.76 miles per gallon
39.3 miles per gallon
35.9 miles per gallon
36.7 miles per gallon
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sulaiman sold 22 poster prints of his artwork in September for a total of $206. In October, he sold 35 prints of his artwork for $540. If the relationship between the number of poster prints and total earnings is linear, what was the cost per print expressed as a slope?
$25.7 per print
$27.13 per print
$40.58 per print
$32.6 per print
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
🏋️♀️ Fitness Challenge Alert! 🏋️♀️ Moriom embarked on an exciting fitness and wellness journey. After 20 action-packed days, she tipped the scales at 120 pounds. Fast forward to day 50, and she's rocking the scale at 111 pounds. 🎉 If we plot Moriom's weight loss on a graph, it's a straight line plummeting down. Can you calculate how many pounds she's been shedding each day?
0.3 pounds per day
0.13 pounds per day
0.8 pounds per day
0.87 pounds per day
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
🚀 Blast off into a math adventure with Abdul-Malik and Antonio! They're on a mission to jazz up their satellite package with some out-of-this-world premium channels. 🌌 If they add 3 premium channels, their bill rockets to $60.60, but with 6 channels, it zooms to $85.60. Can you help them calculate the base price of their package with 0 premium channels? 🛰️
$59.60
$35.7
$22.44
$38.60
Tags
CCSS.7.EE.A.1
CCSS.7.EE.A.2
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.NS.A.1
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Imagine you're a superhero tasked with the mission of draining a city pool to save the day! The pool, filled with 8000 gallons of water, needs to be emptied by the time students return to school in the fall. With your super gadget that drains water at an impressive rate of 350 gallons per hour, what equation would you use to keep track of the water level (A) in the pool over time (t) as you work?
A = 8000 - 350h
A = -350h
A = 8000 +350h
A = 8000 – 35h
Tags
CCSS.7.EE.B.4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Understanding Ratios and Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
16 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rate and Real-World Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade