Emily buys 3 pencils for 90p. How much does one pencil cost? (use correct money format)

Proportion 1

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard

Lewis Birnie
Used 5+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
30p
45p
22.5p
£2.70
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emily buys 3 pencils for 90p. How much would six pencils cost?
£1.80
45p
18p
£2.70
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Emily buys 3 pencils for 90p.
How much would four pencils cost?
(type your answer in £'s format)
Mathematical Equivalence
ON
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
John purchases 5 notebooks for £2.50. How much does each notebook cost? (use correct money format)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Kelly is making scones. Here is a list of ingredients to make 8 scones: 200g flour, 30g caster sugar, 50g butter, 140ml milk, 1 egg. Kelly wants to make 16 scones. How much butter should Kelly use?
50g
100g
75g
150g
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Kelly is making scones.
Here is a list of ingredients to make 8 scones:
200g flour
30g caster sugar
50g butter
140ml milk
1 egg
How much milk should Kelly use to make 16 scones?
140ml
280ml
160ml
320ml
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jack and Harry are waiters in a restaurant. They are both paid the same amount of money for each hour they work. Jack worked 4 hours and is paid £24. Harry worked 5 hours. How much money is Harry paid?
£20
£25
£30
£35
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
How to Find Constant of Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Inequalities in Two Variables

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Linear Inequalities in Two Variables

Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
Linear Function and Inequalities

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Inequality Solutions Sets

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Mixed Review Decimals

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Add and Subtracting Decimals

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Framing/Writing Linear Inequalities in Two Variables from Word Problem

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade