Proportion 1

Proportion 1

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Inequalities in Two Variables

Linear Inequalities in Two Variables

9th Grade - University

15 Qs

Imperial metric conversion

Imperial metric conversion

8th - 10th Grade

14 Qs

Inequality Solutions Sets

Inequality Solutions Sets

9th Grade - University

15 Qs

Mixed Review Decimals

Mixed Review Decimals

5th Grade - University

15 Qs

LGT Geography/Maths Quiz

LGT Geography/Maths Quiz

7th - 11th Grade

10 Qs

Year 10 Homework - 22nd Jan 2021

Year 10 Homework - 22nd Jan 2021

8th - 10th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Two Variables Inequalities

Two Variables Inequalities

9th Grade - University

10 Qs

Proportion 1

Proportion 1

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Lewis Birnie

Used 5+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily buys 3 pencils for 90p. How much does one pencil cost? (use correct money format)

30p

45p

22.5p

£2.70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily buys 3 pencils for 90p. How much would six pencils cost?

£1.80

45p

18p

£2.70

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Emily buys 3 pencils for 90p.

How much would four pencils cost?

(type your answer in £'s format)

Mathematical Equivalence

ON

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

John purchases 5 notebooks for £2.50. How much does each notebook cost? (use correct money format)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Kelly is making scones. Here is a list of ingredients to make 8 scones: 200g flour, 30g caster sugar, 50g butter, 140ml milk, 1 egg. Kelly wants to make 16 scones. How much butter should Kelly use?

50g

100g

75g

150g

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Kelly is making scones.

Here is a list of ingredients to make 8 scones:

200g flour

30g caster sugar

50g butter

140ml milk

1 egg

How much milk should Kelly use to make 16 scones?

140ml

280ml

160ml

320ml

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jack and Harry are waiters in a restaurant. They are both paid the same amount of money for each hour they work. Jack worked 4 hours and is paid £24. Harry worked 5 hours. How much money is Harry paid?

£20

£25

£30

£35

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?