Ratio and Rate Quiz

Ratio and Rate Quiz

7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing and Scaling Unit Review

Comparing and Scaling Unit Review

7th Grade

21 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Comparing Quantities

Comparing Quantities

7th Grade

22 Qs

Unit Rates & Fractional Unit Rates

Unit Rates & Fractional Unit Rates

6th - 8th Grade

26 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

7th Grade

22 Qs

Proportionl Relationships in Tables and Equations

Proportionl Relationships in Tables and Equations

7th Grade

23 Qs

Unit Rate as Slope

Unit Rate as Slope

7th Grade

21 Qs

Unit Rate/ Proportions

Unit Rate/ Proportions

6th - 8th Grade

21 Qs

Ratio and Rate Quiz

Ratio and Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

PASQUALE-GAGLIARDI Denise

Used 1+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

2:3

3:2

1:2

2:1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?

20 miles/gallon

30 miles/gallon

10 miles/gallon

15 miles/gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3 pounds for $6.00

5 pounds for $8.00

Both are the same

Cannot be determined

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of water for every 2 cups of rice. What is the unit rate of water to rice?

1 cup of water per cup of rice

2 cups of water per cup of rice

0.5 cups of water per cup of rice

3 cups of water per cup of rice

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist travels 90 miles in 3 hours, what is the cyclist's average speed in miles per hour?

30 miles/hour

60 miles/hour

45 miles/hour

90 miles/hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 12 cans of soda for $4.80. What is the cost per can?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you need to paint a wall that is 8 feet tall and 15 feet wide, and one gallon of paint covers 350 square feet, how many gallons of paint do you need?

0.34 gallons

1 gallon

2 gallons

0.5 gallons

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?