A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
Ratio and Rate Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
PASQUALE-GAGLIARDI Denise
Used 1+ times
FREE Resource
26 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2:3
3:2
1:2
2:1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
20 miles/gallon
30 miles/gallon
10 miles/gallon
15 miles/gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3 pounds for $6.00
5 pounds for $8.00
Both are the same
Cannot be determined
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of water for every 2 cups of rice. What is the unit rate of water to rice?
1 cup of water per cup of rice
2 cups of water per cup of rice
0.5 cups of water per cup of rice
3 cups of water per cup of rice
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist travels 90 miles in 3 hours, what is the cyclist's average speed in miles per hour?
30 miles/hour
60 miles/hour
45 miles/hour
90 miles/hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 12 cans of soda for $4.80. What is the cost per can?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you need to paint a wall that is 8 feet tall and 15 feet wide, and one gallon of paint covers 350 square feet, how many gallons of paint do you need?
0.34 gallons
1 gallon
2 gallons
0.5 gallons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Chandler graphing proportional relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
22 questions
7th Grade Math Proportions Fortnite!

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
30 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade