STAAR 2023 Q#2
Which expression does NOT have a value of 24?
5.4F Numerical Expresions
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Santos Cantu
Used 15+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2023 Q#2
Which expression does NOT have a value of 24?
(36 − 3) × 4
2 × (8 + 4)
96 ÷ (12 − 8)
(40 + 8) ÷ 2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2023 Q#28
A teacher has some pencils in a bag and some in boxes.
She has a bag with 36 unbroken pencils.
She has 4 boxes with 120 pencils in each box.
There are 6 broken pencils in each box.
She puts half of all the unbroken pencils in a storage cabinet.
Which expression can be used to show that the teacher puts 246 pencils in the storage cabinet?
36 + 4(120) − 6 ÷ 2
36 + 4(120 − 6) ÷ 2
[36 + 4(120) − 6] ÷ 2
[36 + 4(120 − 6)] ÷ 2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2022 Q#7
Kassidy walks and bathes dogs. She charges $8.50 if a customer wants a dog bathed and walked. She charges $5.75 if a customer only wants a dog walked. The list shows the jobs Kassidy did last weekend. - On Saturday she took 6 dogs for walks only. - On Sunday she took 5 dogs for walks only. - On Saturday she walked and bathed 4 dogs. - On Sunday she walked and bathed 4 dogs. Kassidy used the following expression to determine the amount of money she earned walking and bathing dogs last weekend. 5.75(6 + 5) + 8.50(2 x 4) How much money did Kassidy earn walking and bathing dogs last weekend?
$97.25
$1,411.00
$194.50
$131.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2022 Q#23
An expression is given. 3(25 + 19) + 4(3) What is the value of this expression?
294
144
408
168
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2021 Q19
What is the value of this expression? 10[3 + (7 + 5) ÷ 3]
14
34
50
70
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2021 Q#33
Which expression has a value of 25?
2(32 + 18) ÷ 4
(10 × 10) ÷ (2 + 2)
(50 × 10) ÷ 5
(10 + 10) ÷ 4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
STAAR 2019 Q#2
Rebecca bought air filters at a store.
She bought 8 air filters.
Each air filter cost $16.95.
Rebecca used a coupon for $7.50 off her total cost of the air filters.
The total cost in dollars that Rebecca paid for these 8 air filters can be represented by this expression: (8 x 16.95) - 7.50. How much did Rebecca pay for these 8 air filters?
F $80.70
G $143.10
H $128.10
J $75.60
16 questions
Math PSSA Practice
Quiz
•
3rd - 6th Grade
10 questions
5.3K
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Equations and Expressions
Quiz
•
3rd - 5th Grade
10 questions
Estimating Products of Whole Numbers
Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
STAAR Review
Quiz
•
5th Grade
20 questions
5th Grade Math Quarter 1 Review
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Decimal Multiplication and Division
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Estimating Products
Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia
Quiz
•
1st - 5th Grade