Unit 7 Everyday Math - 4th Grade

Unit 7 Everyday Math - 4th Grade

4th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1 TAHUN PELAJARAN 2024/2025

PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1 TAHUN PELAJARAN 2024/2025

4th Grade - University

20 Qs

Fossils Review

Fossils Review

3rd Grade - University

20 Qs

The Steenburgen Quick Math screening level 1

The Steenburgen Quick Math screening level 1

1st - 5th Grade

23 Qs

4th Grade Unit 4 Formative

4th Grade Unit 4 Formative

4th Grade

21 Qs

Perkalian Bilangan

Perkalian Bilangan

4th Grade - University

20 Qs

Matematika Kelas IV 2022

Matematika Kelas IV 2022

4th Grade

25 Qs

4th Grade Place Value Review

4th Grade Place Value Review

4th Grade

25 Qs

Quiz de Divisão para Quarta Série

Quiz de Divisão para Quarta Série

4th Grade

18 Qs

Unit 7 Everyday Math - 4th Grade

Unit 7 Everyday Math - 4th Grade

Assessment

Quiz

others

4th Grade

Hard

Created by

Kayla Tyndall

Used 6+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. We have 8 cans of pineapple chunks in our pantry. Each can weighs 5/8 pound. How much do the cans weigh together?
5 pounds
13/8 pounds
40/64 pounds
25/8 pounds

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. Two students were solving the following problem. Lori runs 6/10 mile every day. How many miles does she run in a week? Samantha said she ran 42/10 of a mile and Tara said she ran 4 2/10 of a mile. Who has the correct answer?
Tara
Samantha
Neither
Both

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. Choose an option that explains your answer to question number 4.
Samantha is correct because 7 groups of 6/10 is 42/10.
Tara is correct because if you add 6/10 seven times, you will get the sum of 4 whole miles and 2/10 left over.
Both of them are correct because 42/10 is equivalent to 4 wholes and 2/10.
Neither of them are correct because they should have multiplied by 5 instead of 7.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Patrick's pancake recipe calls for 1 1/2 cups of blueberries. If he wants to triple the recipe, how many cups of blueberries will he need?
4 1/2 cups of blueberries
3 1/2 cups of blueberries
4 cups of blueberries
3 cups of blueberries

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8. 5/4 is a multiple of what unit fraction?
1/5
1/4
2/4
1/3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

9. 7/2 = 7 * _____
1/2
6/2
1/7
None of the answer choices
All of the answer choices

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10. 4 gallons = _______ quarts
8 quarts
16 quarts
12 quarts
32 quarts

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?