Math Quiz

Math Quiz

3rd Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 3 Math Quiz

Grade 3 Math Quiz

4th Grade

4th Grade

3rd Grade Math Challenge

3rd Grade Math Challenge

Multiplication Quiz

Multiplication Quiz

Topic 3 Envisions Assessment

Topic 3 Envisions Assessment

Math Quiz

Math Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Megan Ferens

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Edward puts cans of dog food on 7 shelves. He puts 7 cans on each shelf. How many cans of dog food does Edward put on the shelves?

14

42

47

49

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Beth plans a part of her garden for strawberries as shown in this drawing.

1 unit

1 square unit

4 units

4 square units

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ms. Delaney has about $400. Which of these amounts would round to $400?

$335 and $345

$345 and $355

$350 and $415

$445 and $455

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The 24 children in science class are put in groups of 4. How many groups of children are there?

6

8

20

28

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

This large rectangle was made by putting two small rectangles together. Which equation can be used to find the total area of the large rectangle?

2 + 3 + 5 =

2 × 5 × 3 =

2 + (5 × 3) =

(2 × 5) + (2 × 3) =

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ted and Haley collect stickers. Ted has 223 stickers. Haley has 179 stickers. Haley collects 25 more stickers. How many stickers do they have now?

402

417

427

652

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use this multiplication table. Which statement describes the products of the factor 5?

All are odd numbers.

All are even numbers.

All have 0 or 5 ones.

All have 0 or 5 tens.

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

T-shirts cost $5 each. Ms. Monroe bought 3 T-shirts for each of her 4 sons. She used 5 × 3 × 4 to find how much she spent. What is another way she could have found how much she spent?

4 + 3 + 5

4 × 3 + 5

4 + 3 × 5

4 × 3 × 5