Cooking Ingredients in excel Quiz

Passage
•
Computers
•
9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
According to the ingredient list provided, how many packets of Macaroni 500g do you need to buy?
1
2
3
4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the quantity of butter (500g) listed in the ingredient list for Woolworths?
1
2
3
4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many items are listed as needed in the same quantity for both Woolworths and Coles?
3
5
7
9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which item is listed in a different quantity between Woolworths and Coles?
Macaroni 500g
butter (500g)
Plain flour (1kg)
potatoes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
According to the Woolworths list, what is the total cost for 1L of Milk?
$1.40
$2.70
$1.00
$2.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per item for Vintage cheddar (400g) at Coles?
$10.00
$11.00
$4.50
$3.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does a carton of eggs cost at Woolworths?
$5.00
$2.90
$4.80
$5.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Week 15 summary sheet questions

Passage
•
11th Grade
20 questions
Business Value and Customer Needs

Passage
•
9th Grade
21 questions
Solar Eclipse April 8, 2024

Passage
•
8th Grade
21 questions
Solar Eclipse Quiz

Passage
•
8th Grade
16 questions
Types of Economic Systems part 1

Passage
•
9th Grade
28 questions
Health Insurance in the U.S.

Passage
•
9th Grade
25 questions
Demand Notes Quiz

Passage
•
10th Grade
19 questions
Activity 4 - Non-profit Organization's Website Quiz

Passage
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade