Cooking Ingredients in excel Quiz

Cooking Ingredients in excel Quiz

Assessment

Passage

Computers

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

According to the ingredient list provided, how many packets of Macaroni 500g do you need to buy?

1

2

3

4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the quantity of butter (500g) listed in the ingredient list for Woolworths?

1

2

3

4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many items are listed as needed in the same quantity for both Woolworths and Coles?

3

5

7

9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which item is listed in a different quantity between Woolworths and Coles?

Macaroni 500g

butter (500g)

Plain flour (1kg)

potatoes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

According to the Woolworths list, what is the total cost for 1L of Milk?

$1.40

$2.70

$1.00

$2.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the price per item for Vintage cheddar (400g) at Coles?

$10.00

$11.00

$4.50

$3.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does a carton of eggs cost at Woolworths?

$5.00

$2.90

$4.80

$5.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?