Proportional Relationships Quiz

Proportional Relationships Quiz

Assessment

Passage

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Andrew made coffee using the ratio of 3 tablespoons of ground coffee to 6 ounces of water. Given that the ratio of number of tablespoons, x to the amount of water, y, represents a proportional relationship. Determine the missing values to complete the table.

4 tablespoons, 8 ounces

12 tablespoons, 24 ounces

6 tablespoons, 12 ounces

9 tablespoons, 18 ounces

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Joey Chestnut holds the record for eating 72 hotdogs in 10 minutes. The table below represents a proportional relationship of number of minutes, x, to the number of hotdogs, y. Determine the unit rate for the number of hotdogs eaten per minute.

9.6 hotdogs per minute

7.2 hotdogs per minute

8.64 hotdogs per minute

5.76 hotdogs per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Micah is going to Putt-Putt with her friends. The table represents the relationship between the number of games to the cost. Determine the missing value.

48

32

26

40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of the number of games to the cost?

6 to 1

1 to 6

1 to 8

9 to 1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jennifer earned $54 when she sold 9 cheesecakes. If this represents a proportional relationship, what is the unit rate of money earned to cheesecakes sold?

$6 per cheesecake

$9 per cheesecake

$8 per cheesecake

$7 per cheesecake