Algebra 1 STAAR

Algebra 1 STAAR

9th Grade

129 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Level 1: Linear Equations Set

Level 1: Linear Equations Set

9th - 12th Grade

132 Qs

Geometry Fall 2024 Final

Geometry Fall 2024 Final

9th - 12th Grade

130 Qs

YEAR IN REVIEW SO FAR

YEAR IN REVIEW SO FAR

8th - 10th Grade

129 Qs

STAAR PRACTICE

STAAR PRACTICE

9th Grade

129 Qs

W6 Review for Final 125 Pts

W6 Review for Final 125 Pts

9th Grade

125 Qs

Math Literacy Quiz

Math Literacy Quiz

7th - 9th Grade

125 Qs

RLM Graphs of Functions Quiz

RLM Graphs of Functions Quiz

9th - 12th Grade

128 Qs

Algebra 1 Academic CCA Review 2021

Algebra 1 Academic CCA Review 2021

9th - 10th Grade

124 Qs

Algebra 1 STAAR

Algebra 1 STAAR

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

David Stone

Used 4+ times

FREE Resource

129 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 2 pts

At a farmer’s market the total cost of 3 pounds of red apples and 4 pounds of green apples is $8, including tax. The total cost of 6 pounds of red apples and 1 pound of green apples is $6.20, including tax. What is the price per pound of the green apples?

$1.40

$0.80

$3.00

$2.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

Which of the following graphs best represents the solution to the system of linear equations shown below?

A

B

C

D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

Which of the following is the solution for this system of linear equations?

No Solution

( -3, 4 )

( 1, -2 )

( 2, 1 )

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

Some of the values for two linear equations are shown in the tables below.

( -2, 4 )

( -2, -4 )

( -6, 10 )

(10, 2 )

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

A coffee shop sells donuts for $2 and muffins for $3. On a very cold morning, the shop sold 10 more donuts than muffins and made $250. Which system of equations could be used to find the number of donuts, d, and muffins, m, that the shop sold that day?

A

B

C

D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Keshia has a jar containing 52 pennies and dimes. The total value of these coins is less than $1.60. What is the maximum number of dimes that meets these conditions?

41

11

40

12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

Which graph best represents the solution set of

−4x ≤ 6y − 54?

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?