Multiplication & Division (4.4H)

Multiplication & Division (4.4H)

4th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fun with Division and Multiplication Word Problems

Fun with Division and Multiplication Word Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Two-Step Word Problems: Math Fun for Grade 2!

Two-Step Word Problems: Math Fun for Grade 2!

2nd Grade - University

10 Qs

Multiplication Fun: Mastering Basics & Two-Digit Problems

Multiplication Fun: Mastering Basics & Two-Digit Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication Fun: Factors and Products Challenge

Multiplication Fun: Factors and Products Challenge

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication & Division Word Problems with Arrays

Multiplication & Division Word Problems with Arrays

3rd Grade - University

10 Qs

4th Grade -Multi-Digit Multiplication and Division

4th Grade -Multi-Digit Multiplication and Division

4th - 5th Grade

10 Qs

Grade 3 Multiplication: Factors, Products & Word Problems

Grade 3 Multiplication: Factors, Products & Word Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Grade 3 Multiplication: Factors & Distributive Problems

Grade 3 Multiplication: Factors & Distributive Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication & Division (4.4H)

Multiplication & Division (4.4H)

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

JAMIE TESKE

Used 5+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Charles opened 4 packages of crayons then divided all of the crayons equally among 3 students. If there were 6 crayons in each package, how many crayons did each student receive?



18

6

14

8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Three boys played a game of basketball at recess. Ricky scored 18 points. Chen scored half as many points as Ricky. Mateo scored 3 times as many points as Chen. How many points did Mateo score?

27


24

12

16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Keisha bought some packs of gum. There were 5 sticks of gum in each pack. She opened the packs and then gave 8 sticks to her sister. This left Keisha with 27 sticks of gum. How many packs of gum did Keisha buy?

4

6

7

8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Movie tickets cost $9 each for adults and $5 each for children. Which statement is true?


4 adults and 4 children will pay a total of $46 for tickets

4 adults and 4 children will pay a total of $40 for tickets

3 adults and 3 children will pay a total of $42 for tickets

3 adults and 3 children will pay a total of $39 for tickets

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Luther will display his entire collection of model cars in cases. He has 98 cars and will display no more than 4 cars in a case. What is the minimum number of cases he needs to display all of his cars?

24

25

28

30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A large photo album contains 136 pages and each page holds 8 photos. A small photo album contains 112 pages and each page holds 6 photos. How many more photos does a large album hold than a small album?


416

192

976


388

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A regular pack of eggs contains 12 eggs. A large pack contains 24. Martha uses the eggs from 65 large packs of eggs at her bakery each month. How many eggs does she use in all?

1,440


1,460


1,560

1,540