11-6-2024 2nd Period Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
CHARLES WIGINGTON
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Heaven takes a dance class at the local dance studio. The cost of the class is $456.00. She pays with $500.00. What's her change?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?
$9.00
$6.00
$10.00
$8.00
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Harlie went shopping with $50. She bought a pair of shoes for $23.50 and a shirt for $20.75. How much money did she have left after she bought the puzzle and the DVD?
$5.25
$6.50
$4.00
$5.75
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Kedrian earns $9 an hour teaching children to swim. If he works 35 hours one week and 33 hours the next week, how much money does he earn for the two weeks?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
John made $24.00 dollars mowing lawns last week. He charges 4 dollars per lawn. How many lawns did he mow last week?
$8.00
$6.00
$4.00
$10.00
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Gavin bought some sports gear at the store. He bought a skateboard for $7.78, and spent $11.05 on a football. In total, how much did Gavin spend on sports gear?
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Hailey purchases 5 tickets to the amusement park. Each ticket costs $78.25. What's her total cost?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Matching Money

Quiz
•
2nd Grade - University
20 questions
Money Teks

Quiz
•
3rd Grade - University
18 questions
Adding and Subtracting Decimals -

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Solving Word Problems with Money

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Coins Making Change

Quiz
•
3rd Grade - University
21 questions
Math Money Problem

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Coins Making Change

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Counting Back Change

Quiz
•
4th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade