11-6-2024 2nd Period Word Problems

11-6-2024 2nd Period Word Problems

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding Money Word Problems

Adding Money Word Problems

4th Grade

21 Qs

Adding Money Questions

Adding Money Questions

3rd Grade - University

15 Qs

Money

Money

4th Grade

20 Qs

Money & Decimals

Money & Decimals

3rd - 4th Grade

15 Qs

Working with Money

Working with Money

3rd - 4th Grade

15 Qs

Counting, Comparing Money, Making Change

Counting, Comparing Money, Making Change

3rd Grade - University

20 Qs

Money Algebra

Money Algebra

3rd - 12th Grade

20 Qs

Money Math

Money Math

3rd - 12th Grade

20 Qs

11-6-2024 2nd Period Word Problems

11-6-2024 2nd Period Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.NS.A.3, 3.OA.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

CHARLES WIGINGTON

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Heaven takes a dance class at the local dance studio. The cost of the class is $456.00. She pays with $500.00. What's her change?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?

$9.00

$6.00

$10.00

$8.00

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Harlie went shopping with $50.  She bought a pair of shoes for $23.50 and a shirt for $20.75.  How much money did she have left after she bought the puzzle and the DVD?

$5.25

$6.50

$4.00

$5.75

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Kedrian earns $9 an hour teaching children to swim.  If he works 35 hours one week and 33 hours the next week, how much money does he earn for the two weeks?

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

John made $24.00 dollars mowing lawns last week. He charges 4 dollars per lawn. How many lawns did he mow last week?

$8.00

$6.00

$4.00

$10.00

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Gavin bought some sports gear at the store. He bought a skateboard for $7.78, and spent $11.05 on a football. In total, how much did Gavin spend on sports gear?

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Hailey purchases 5 tickets to the amusement park. Each ticket costs $78.25. What's her total cost?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?