The table shows Adam's expenses for school lunches and book fairs.
Which statement about Adam's expenses is true?
Rockin' Review: Day 9
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Melanie Craig
Used 1+ times
FREE Resource
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows Adam's expenses for school lunches and book fairs.
Which statement about Adam's expenses is true?
School lunches are a fixed expense, but book fairs are a variable expense.
Both school lunches and book fairs are fixed expenses.
Both school lunches and book fairs are variable expenses.
The book fairs are a fixed expense, but school lunches are a variable expense.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these things will hold onto your money for you and also lend out money?
a bank
a school
a job
a loan
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Trina lives in an apartment. The table shows some of the expenses that Trina paid for three months to live in the apartment.
Which expenses were variable expenses for Trina during the three months?
Water and Electricity only
Rent, Water, and Electricity
Rent and Cable TV only
Cable TV only
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows the amounts Ms. McCulley paid for different expenses during the last three months.
Which expenses were fixed expenses for Ms. McCulley during these three months?
Groceries, gasoline, and utilities only
Rent and car payment only
None of the expenses
All of the expenses
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows the amounts Sheldon and Jenna paid for electricity in their apartments each month for the last six months.
Based on the table, which statement is true about the amounts Sheldon and Jenna paid for electricity during these six months?
Only Sheldon's electricity expense was a fixed expense.
Only Jenna's electricity expense was a fixed expense.
Both Sheldon's electricity expense and Jenna's electricity expense were variable expenses.
Both Sheldon's electricity expense and Jenna's electricity expense were fixed expenses.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Zoey sold snacks at a neighborhood pool. The cost of preparing the snacks was $10.29. The money she received from the sale of the snacks was $21.75. What was Zoey's profit?
$32.04
$21.75
$11.46
$10.29
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Raina sold pens with decorated tape.
*Raina's expenses were $11.57 for supplies.
*Raina sold 12 pens for $2 each.
What was Raina's profit?
$24.00
$35.57
$12.43
$2.43
12 questions
Data Analysis Quiz
Quiz
•
4th Grade
11 questions
Financial Literacy
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Understanding Financial Literacy
Quiz
•
4th Grade
8 questions
Financial Literacy
Quiz
•
4th Grade
11 questions
Financial Literacy
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Fixed and Variable Expenses
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Financial Literacy 4th
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Fixed and Variable Expenses
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review
Quiz
•
4th Grade