Understanding Selling Prices Quiz

Understanding Selling Prices Quiz

9th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1.04 Chp 16Travel and Transportation Check for Understanding

1.04 Chp 16Travel and Transportation Check for Understanding

9th - 12th Grade

20 Qs

Chapter 5: Supply  Test

Chapter 5: Supply Test

9th Grade - University

25 Qs

Hospitality Test

Hospitality Test

9th Grade

22 Qs

BOR: Chapter 3 Test

BOR: Chapter 3 Test

9th - 12th Grade

23 Qs

Review: Unit 1 - Agribusiness Basics

Review: Unit 1 - Agribusiness Basics

9th - 12th Grade

22 Qs

2.02 Environmental Scan Test - Get the 411

2.02 Environmental Scan Test - Get the 411

9th - 12th Grade

20 Qs

Theatre III WOD 121-140

Theatre III WOD 121-140

9th - 12th Grade

20 Qs

BoR Practice Set 1

BoR Practice Set 1

9th - 12th Grade

22 Qs

Understanding Selling Prices Quiz

Understanding Selling Prices Quiz

Assessment

Quiz

others

9th Grade

Hard

Created by

Tammy Kerr

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Erica wants to buy Marco’s used iPod. He is asking her to pay him $100 for it. $100 is the iPod’s:

cost of goods

selling price

cash flow

profit

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a true statement:

Only certain types of products have selling prices

Selling prices are easy for businesses to determine

Selling prices for products always remain the same over time

There are many kinds of selling prices for goods and services

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following must a business accomplish through selling price:

Pay all product costs

Maintain market share

Acquire startup capital

Company valuation

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The selling prices of products help customers:

make buying decisions

find a company’s fixed costs

spend freely

determine the amount of markup

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Selling price helps customers allocate their money because price determines:

what customers need to purchase

the value of products to all purchasers

what customers can afford to purchase

the quality of all goods and services

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs a publishing company $8 to produce a paperback book. The company sells each paperback it produces for $9.99. The $1.99 difference is known as:

capital

markup

demand

elasticity

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Is the following statement true or false: There is no connection between a firm’s marketing objectives and its pricing objectives.

True

False

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?