
Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Madison Rodgers
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
Linear Equations

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Solving Linear Equations

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Equation Word Problems No Negatives

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Real World Transformation Problems

Quiz
•
7th Grade - University
17 questions
Pre Algebra Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Pre-Algebra Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Basic Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
March Madness Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade