Unit 3 Review!!

Unit 3 Review!!

7th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1.1 7 Math Test Review

Unit 1.1 7 Math Test Review

6th - 7th Grade

41 Qs

Sample Data

Sample Data

7th Grade

40 Qs

porcentagem 02

porcentagem 02

1st - 12th Grade

41 Qs

Geometry

Geometry

7th Grade

37 Qs

Equação 1º grau  7º anos

Equação 1º grau 7º anos

7th Grade

35 Qs

Other math

Other math

6th - 7th Grade

40 Qs

Fractions

Fractions

7th - 8th Grade

42 Qs

Quiz Matematika Dasar

Quiz Matematika Dasar

5th Grade - University

45 Qs

Unit 3 Review!!

Unit 3 Review!!

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.1

+10

Standards-aligned

Created by

Meghan Wells

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

15
5
10
12

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

3. SNACKS A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?

75 Pieces
27-ounces
27 pieces
75-ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 10 people ordered soup and 23 ordered sandwiches. How many people ordered soup if 115 people ordered sandwiches? What is the best word label

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tags

CCSS.6.NS.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for 10 apples that cost $2.00

$20.00 per apple

$0.20 per apple

$0.50 per apple

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Unit rates are....

ratios whereby the amount given is per 1 unit

ratios whereby the amount given is per 2 units

ratios whereby the amount given is per 10 units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?

$12
$1.50
$3
$1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?