At the neighborhood Fourth of July party, Mrs. O’Conner plans to serve banana pudding. She plans to make 2 batches for every 9 people attending. If 72 people will attend the Fourth of July party, how many batches does Mrs. O’Conner need to make?

Percentages Study Guide Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Holly Patenaude
Used 5+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
18 batches
16 batches
72 batches
24 batches
Answer explanation
Mrs. O’Conner needs to make 16 batches because for every 9 people attending, she plans to make 2 batches. With 72 people attending, 72 ÷ 9 = 8 groups of 9 people, so 8 groups × 2 batches = 16 batches.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the missing value in the proportion.
25.2
27.8
30.6
21.6
Answer explanation
To find the missing value in the proportion, we could solve it by multiplying, then dividing (28.8 * 7)/8 or dividing, then multiplying (7/8 * 28.8)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A gear rotates 8 times every 15 seconds.
Which of the statements below is NOT true?
The gear rotates 16 times in 30 seconds.
The gear rotates 48 times in 90 seconds.
The gear rotates 32 times in 1 minute.
The gear rotates 24 times in 60 seconds.
Answer explanation
The statement 'The gear rotates 24 times in 60 seconds' is NOT true because the ratio is not equivalent to "8 times in 15 seconds"
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Michaela spent $234 preparing for a party with 18 guests. Each guest costs the same amount of money. How many guests could attend a party that cost $104 to prepare?
6 guests
8 guests
10 guests
12 guests
Answer explanation
To find how many guests for a $104 party, you should set up a proportion, with 18/$234 = x/ $104. You could divide 18 by $234, then multiply by $104 OR multiply 18 by $104, then divide by $234
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period.
At this rate, how many jumps would be expected in a 2-hour period?
18 jumps
27 jumps
36 jumps
9 jumps
Answer explanation
To find the number of jumps in a 2-hour period, divide 54 jumps by 6 hours to get the rate per hour (9 jumps). Then, multiply the rate by 2 hours to get 18 jumps expected in a 2-hour period.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?
$0.57
$0.67
$0.77
$0.87
Answer explanation
To find the cost of one can of black beans, divide the total cost ($6.84) by the number of cans (12). $6.84 ÷ 12 = $0.57. Therefore, the cost of one can of black beans is $0.57.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Fifteen is 30% of what number?
50
15
30
45
Answer explanation
To find the number, set up a proportion. 15/x = 30/100. (15 * 100)/30 = 50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Percents and Proportions Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
FSA Grade 7 The Number System

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit 4 Review: 7.4B,7.4D

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Percents Unit Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade