CHS Y4 Decimal Multiplication Quiz

CHS Y4 Decimal Multiplication Quiz

Assessment

Quiz

Created by

Jonny Cartwright

Mathematics

4th Grade

2 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If a toy costs £3.50 and you buy 4 of them, how much money do you need in total?

a) £10.50

b) £11.00

c) £12.50

d) £14.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Lucy bought 2 books for £5.75 each. How much did she spend in total?

a) £11.50

b) £10.25

c) £9.50

d) £12.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If a pack of pencils costs £2.25 and there are 5 packs, how much money is needed to buy all of them?

a) £11.25

b) £10.00

c) £12.50

d) £13.75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Sarah has £20.00. She buys 3 notebooks for £4.50 each. How much money does she have left?

a) £6.50

b) £7.50

c) £8.50

d) £9.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If a bike costs £65.00 and you save £10.00 each week, how many weeks will it take to save enough to buy the bike?

a) 6 weeks

b) 5 weeks

c) 7 weeks

d) 8 weeks

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Molly has £15.00. She spends £4.75 on a game. How much money does she have left?

a) £10.25

b) £9.50

c) £11.75

d) £8.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A box of chocolates costs £2.80. If you buy 6 boxes, how much money do you need in total?

a) £16.80

b) £14.40

c) £18.20

d) £15.50

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?