Unit Rate Skills Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Stacey Nalesnik
Used 3+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
25 miles/gallon
30 miles/gallon
35 miles/gallon
40 miles/gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bag of 12 apples costs $4.80, what is the cost per apple?
$0.30
$0.40
$0.50
$0.60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the unit rates: 50 km in 2 hours vs. 75 km in 3 hours. Which is faster?
50 km in 2 hours
75 km in 3 hours
Both are the same speed
Cannot be determined
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
6th 5-7 Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rate Complex and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rations Rates and Conversions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Finding Unit Rate with Fractions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Identifying Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade