An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
Unit Rate Skills Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Stacey Nalesnik
Used 3+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 pack
12 pack
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
25 miles/gallon
30 miles/gallon
35 miles/gallon
40 miles/gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bag of 12 apples costs $4.80, what is the cost per apple?
$0.30
$0.40
$0.50
$0.60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the unit rates: 50 km in 2 hours vs. 75 km in 3 hours. Which is faster?
50 km in 2 hours
75 km in 3 hours
Both are the same speed
Cannot be determined
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates and Ratios in Everyday Life: Grade 7 Quiz

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Unit Rates and Unit Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates Review

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Finding Unit Rate with Fractions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Identifying Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade