Unit Rate Skills Quiz

Unit Rate Skills Quiz

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Unit Conversions

Unit Rates and Unit Conversions

6th - 7th Grade

16 Qs

Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

7th Grade - University

20 Qs

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

20 Qs

Unit Rate Fill in the Blank

Unit Rate Fill in the Blank

6th Grade - University

16 Qs

Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

7th Grade - University

15 Qs

Finding Unit Rate with Fractions

Finding Unit Rate with Fractions

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rate Skills Quiz

Unit Rate Skills Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Stacey Nalesnik

Used 3+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

.05 cars per day

15 cars per day

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?

25 miles/gallon

30 miles/gallon

35 miles/gallon

40 miles/gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a bag of 12 apples costs $4.80, what is the cost per apple?

$0.30

$0.40

$0.50

$0.60

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the unit rates: 50 km in 2 hours vs. 75 km in 3 hours. Which is faster?

50 km in 2 hours

75 km in 3 hours

Both are the same speed

Cannot be determined

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?