Summer 2024 MATH 1 Mock EOC #1

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+28
Standards-aligned
John Chimbora
Used 2+ times
FREE Resource
50 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 2 pts
Jessie’s bus ride to school is 5 minutes more than 2/3 the time of Robert’s bus ride. Which graph shows the possible times of Jessie’s and Robert’s bus rides?
Graph A
Graph B
Graph C
Graph D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 2 pts
What scenario could be modeled by the graph below?
The number of pounds of apples, y, minus two times the number of pounds of oranges, x, is at most 5.
The number of pounds of apples, y, minus half the number of pounds of oranges, x, is at most 5.
The number of pounds of apples, y, plus two times the number of pounds of oranges, x, is at most 5.
The number of pounds of apples, y, plus half the number of pounds of oranges, x, is at most 5.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 2 pts
Which expression is equivalent to t² - 36?
(t - 6)(t - 6)
(t + 6)(t - 6)
(t - 12)(t - 3)
(t - 12)(t + 3)
Tags
CCSS.HSA.APR.C.4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 2 pts
Which is the graph of the function ( f(x) = 4x^2 - 8x + 7 )?
A
B
C
D
Tags
CCSS.HSF-IF.C.7A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 2 pts
The floor of a rectangular cage has a length 4 feet greater than its width, w. James will increase both dimensions of the floor by 2 feet. Which equation represents the new area, N, of the floor of the cage?
N = w² + 4w
N = w² + 6w
N = w² + 6w + 8
N = w² + 8w + 12
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 2 pts
Two boys, Shawn and Curtis, went for a walk. Shawn began walking 20 seconds earlier than Curtis. - Shawn walked at a speed of 5 feet per second. - Curtis walked at a speed of 6 feet per second. For how many seconds had Shawn been walking at the moment when the two boys had walked exactly the same distance?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 2 pts
The math club sells candy bars and drinks during football games. - 60 candy bars and 110 drinks will sell for $265. - 120 candy bars and 90 drinks will sell for $270. How much does each candy bar sell for? (Note: Express the answer in dollars.cents.)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
50 questions
Algebra 1 Benchmark 3 Review

Quiz
•
9th Grade
48 questions
Algebra 1 Mid-Year Test

Quiz
•
9th Grade
53 questions
Algebra 2 Final Exam Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
48 questions
ALG 1 EOC REVIEW

Quiz
•
9th Grade
50 questions
KECERMATAN 1

Quiz
•
1st - 10th Grade
47 questions
2019 Algebra EOC review 1

Quiz
•
9th Grade
51 questions
Geometry 3.4

Quiz
•
9th Grade
50 questions
Inequality Practice

Quiz
•
8th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Function or Not? Domain and Range

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
22 questions
Distribution Shapes

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade