Process Exam: Finance Unit

Process Exam: Finance Unit

9th - 12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Represent Given Situations Using Tables, Equations, Graphs

Represent Given Situations Using Tables, Equations, Graphs

7th Grade - University

10 Qs

Speed Problems

Speed Problems

9th - 12th Grade

11 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Physics - Speed and Acceleration

Physics - Speed and Acceleration

9th - 12th Grade

15 Qs

Speed, I Am Lightning McQueen!

Speed, I Am Lightning McQueen!

8th - 9th Grade

10 Qs

Inequalities Interpreting One Variable

Inequalities Interpreting One Variable

12th Grade - University

15 Qs

Rate and Ratio Problems

Rate and Ratio Problems

6th Grade - University

15 Qs

Process Exam: Finance Unit

Process Exam: Finance Unit

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

Created by

C. Sparkes

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?

$10 for 20 golf balls

$20 or 20 golf balls

$40 or 20 golf balls

$50 or 20 golf balls

4.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the following

Piecewise

When you earn a certain % of your sales

Shift Premium

When you are paid based on how well you do your job

Tips

When you are paid per unit of work

Commission

When you work more than 40 hours a week

Over-time

$2.00 is added to your hourly rate for night-shifts

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?
8 hours
6 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You work for 8 hours at a rate of $17.00 per hour, 5 days a week.

What is your weekly gross pay?

$136

$25

$680

$30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Your hourly rate is $17.00/hr, what is your 'time and a half' rate?

$34/hr

$19/hr

$11.33/hr

$25.50/hr

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?