
Review Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Dee Evans
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed in miles per hour?
50 miles per hour
60 miles per hour
55 miles per hour
65 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 8 apples cost $4, what is the cost per apple?
$0.25
$0.50
$1.00
$2.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe requires 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you use 9 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
4 cups
5 cups
6 cups
7 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles. What is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
15 miles per gallon
20 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 12 oranges cost $6, what is the cost per orange?
$0.25
$0.50
$0.75
$1.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cyclist travels 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
10 miles per hour
12 miles per hour
15 miles per hour
18 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy: 3 pounds of apples for $6 or 5 pounds of apples for $10?
3 pounds of apples for $6
5 pounds of apples for $10
Both are equally good
Cannot be determined
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rounding, BIDMAS and square numbers
Quiz
•
6th - 9th Grade
21 questions
Graph Quiz
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Fractions and Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
19 questions
OLIMPIADA DEL CONOCIMIENTO INFANTIL MATEMÁTICAS
Quiz
•
6th Grade
20 questions
KCS Number Quiz 5
Quiz
•
KG - Professional Dev...
20 questions
Check your answers for Page 76
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Decimals(+,-,x,/ & word problems)C6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math - Estimation
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
