Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+2
Standards-aligned
Nicole Everhart
Used 37+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
45 cups
1/45 cups
1/4 cup
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
36
4
5
32
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Let's Taco 'Bout Inequalities
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Math 7 Quarter 2, Quiz 1
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Equations Word Problem Practice
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Quiz Review HW - Tables, Graphs, & Direct Variation Equations
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Year 7 Numeracy Skills NA6
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit 6 review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
NSCAS Math 7 Review #1
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Vocabulary Unit 5
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
