Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Scale Factor 2

Scale Factor 2

7th Grade

10 Qs

Tes Diagnostik Matematika

Tes Diagnostik Matematika

7th Grade

10 Qs

Diskon dan bunga tunggal

Diskon dan bunga tunggal

7th Grade

10 Qs

fractions term 1 TK

fractions term 1 TK

6th - 7th Grade

15 Qs

Decimals

Decimals

7th - 9th Grade

12 Qs

Aritmatika sosial

Aritmatika sosial

7th Grade

15 Qs

KISI-KISI (2)

KISI-KISI (2)

7th Grade

10 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Nicole Everhart

Used 37+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

45 cups

1/45 cups

1/4 cup

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.

5

6

7

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

36

4

5

32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?