
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the proportion:
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the new amount given the original amount and the percent of change.
340 pages; 20% decrease
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How much tax would you pay on a new TV that is $899 at Best Buy, if the tax rate is 6.5%?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The original photo has side lengths of 5 inches and 6 inches. He is wanting to dilate the picture by a scale factor of 2. How many total inches of wood will he need to create a frame for the new enlarged photo?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6. AMUSEMENT PARKS The waiting time to ride a roller coaster is 20 minutes when 150 people are in line. How long is the waiting time when 240 people are in line?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jeff ran 6 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will he run in 6 hours?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
Slope of a Graph
Quiz
•
7th Grade
20 questions
RECTES I ANGLES
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Grade 2 - Practice Test 4
Quiz
•
1st Grade
17 questions
REVIEW FOR LONG TEST 2
Quiz
•
5th Grade
17 questions
Briaunainiai
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Bangun Ruang Sisi Lengkung Mtk Kls 9
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Compound Interest A
Quiz
•
12th Grade
17 questions
Introducció semblança-Tales
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
