
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is 23% of 65?
14.95
15.95
16
13.75
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You ran 6% of a 20 kilometer race. How many kilometers have you run?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which rate of change represents the following the graph shown?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amaya has a rope 0.9 m long. Sierra a rope one and a half times as long as Amaya's. How long is Sierra's rope?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
17 questions
Introducció semblança-Tales
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Snow Day!
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Slope of a Graph
Quiz
•
7th Grade
20 questions
RECTES I ANGLES
Quiz
•
4th - 5th Grade
17 questions
REVIEW FOR LONG TEST 2
Quiz
•
5th Grade
17 questions
Briaunainiai
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Bangun Ruang Sisi Lengkung Mtk Kls 9
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Compound Interest A
Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
