
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
One kilometer is about .62 mile. It is 12 kilometers from Noah's house to tthe ice skating rink. About how many miles is it from Noah's house to the ice skating rink?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How much tax would you pay on a new TV that is $899 at Best Buy, if the tax rate is 6.5%?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jeff ran 6 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will he run in 6 hours?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.Math.Content.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Circles
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Grade 4 Numeracy Revision
Quiz
•
4th Grade
20 questions
QUIZ CHAPTER 1 : INDICES
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Quiz on module-03
Quiz
•
University
20 questions
Real Life Graphs
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Ratio and Proportion
Quiz
•
5th Grade
19 questions
STAAR Equations, Expressions, and Inequalities
Quiz
•
6th Grade
20 questions
G12_Math+for+Bus+Eco_Term+Exam_Mock+Test
Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
