CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KUIZ BENTUK 2D&3D TAHUN 1

KUIZ BENTUK 2D&3D TAHUN 1

1st - 2nd Grade

25 Qs

Latihan PAS Denah dan Skala

Latihan PAS Denah dan Skala

5th Grade

15 Qs

THEMATIC EXERCISE ONE

THEMATIC EXERCISE ONE

1st Grade

15 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Vergroten/verkleinen

Vergroten/verkleinen

5th - 12th Grade

15 Qs

Relaciones entre las unidades de longitud

Relaciones entre las unidades de longitud

5th Grade

18 Qs

UPSR 12

UPSR 12

6th Grade

20 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Diez entradas para el cine cuestan 82 €. Tengo que comprar 4 entradas. ¿Cuánto pagaré?

32,8 €
38,2 €
40,5 €
32 €

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following is another way of expressing 3 out of 12 ?

25
2.5
25%
2.5%

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is 10% of 120?

1.20
12
.12

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For which example below is the unit rate 7.5 miles per hour?

90 miles in 12 hours
75 miles in 5 hours
7.5 miles for 7.5 hours
90 hours for 12 miles

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The ratio used to find percent is...

part/whole = %/100
part/whole = 100 / %
whole/part= %/ 100

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?