CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PTS MATEMATIKA MINAT XII

PTS MATEMATIKA MINAT XII

12th Grade

20 Qs

LATIHAN NUMERASI AKM 2023 TAHAP 1 KELAS 5

LATIHAN NUMERASI AKM 2023 TAHAP 1 KELAS 5

5th Grade

15 Qs

Tugas Kelas 5 Kamis, 23 November 2023

Tugas Kelas 5 Kamis, 23 November 2023

5th Grade

20 Qs

Customary Conversion Quiz

Customary Conversion Quiz

4th Grade

15 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

ARITMETIKA SOSIAL

ARITMETIKA SOSIAL

7th Grade

20 Qs

Ch1: Measurement, Estimating

Ch1: Measurement, Estimating

University

16 Qs

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the tip amount only.  $20 lunch;  20% tip

$ .40
$ 2.00
$ 4
$ 24

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?

5/2 dollars per pound
2/5 dollars per pound
3 dollars per pound
2 dollars per pound

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3/20

3%
20%
60%
30%

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.

11 cents
12 cents
13 cents
10 cents

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which rate of change represents the following the graph shown?

$ 5 per movie
$10 per movie
$1 per movie
$0.20 per movie

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A car travels 160 miles in 4 hours.  At this rate, how far will the car travel in 7 hours?

280 miles
40 miles
280 miles per hour
240 miles

Tags

CCSS.Math.Content.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?