CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Números enteros

Números enteros

12th Grade

15 Qs

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

10th Grade

15 Qs

Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut

Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut

4th - 6th Grade

15 Qs

Kenguru 2016

Kenguru 2016

7th - 10th Grade

20 Qs

数学巩固练习(11)

数学巩固练习(11)

2nd Grade

18 Qs

Números Enteros

Números Enteros

7th - 8th Grade

20 Qs

Deljenje

Deljenje

2nd - 4th Grade

20 Qs

Grade 1 Contest 03 (IKMC22++)

Grade 1 Contest 03 (IKMC22++)

1st Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.6.EE.B.7

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve for x.
3.2x=4.8

1.9
15.3
2.5
1.5

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Keith bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. He spent a total of 14 dollars. How much did each candy bar cost? 

$12
$6
$2
$3

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What should you do to both sides to solve:

Add 15
Subtract 15
Multiply by 15
Divide by 15

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Ms. McNeil buys 2.4 gallons of gasoline.
The total cost is $7.56. The equation
2.4p = 7.56 can be used to find the price p in dollars of the one gallon of gasoline. What is the price of one gallon of gasoline?

$1.81
$2.40
$3.15
$5.16

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which choice models this situation?


Jack needed new pencils for school today. He took 6 pencils from a new box of pencils. If there are 18 pencils left in the box, how many pencils were in the brand new box?

p - 6 = 18

p + 6 = 18

6p = 18

p/6 = 18

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What is the solution of r - 11 = 5

11

14

6

16

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve for a using the equation: a + 3.5 = 10

a = 6.5

a = 13.5

a = 3.5

a = 44

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?