CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kuis Garis dan Sudut

Kuis Garis dan Sudut

7th Grade

20 Qs

PROPIEDADES DE LOS POLIGONOS

PROPIEDADES DE LOS POLIGONOS

10th Grade

20 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

KUIZ BENTUK 2D&3D TAHUN 1

KUIZ BENTUK 2D&3D TAHUN 1

1st - 2nd Grade

25 Qs

THEMATIC EXERCISE ONE

THEMATIC EXERCISE ONE

1st Grade

15 Qs

Números racionais 1

Números racionais 1

6th Grade

20 Qs

Vergroten/verkleinen

Vergroten/verkleinen

5th - 12th Grade

15 Qs

UPSR 12

UPSR 12

6th Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7, 6.10A

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

solve for c

7
9
4
13

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Solve the equation
3x = 27. 

x = 24
x = 81
x = 9

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

x - 62 = 123
How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?

Add 62 to each side. 
Subtract 62 from each side.
Multiply each side by 62.
Add 123 to each side.

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Keith bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. He spent a total of 14 dollars. How much did each candy bar cost? 

$12
$6
$2
$3

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve.
8 = 2x - 12

10
-2
-8
18

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve:
7x - 3x - 8 = 24

8
-8
3.2
4

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The cost of downloading one song from a website is $0.99. Which equation can be used to find t, the cost in dollars of downloading n songs?

t = 0.99 + n

n = 0.99 + t

n = 0.99t

t = 0.99n

Tags

CCSS.Math.Content.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?