CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATH KUIZ

MATH KUIZ

10th - 12th Grade

20 Qs

Practice Test topic 15 Data Analysis

Practice Test topic 15 Data Analysis

5th Grade

20 Qs

Ulangan Harian 2 Lingkaran

Ulangan Harian 2 Lingkaran

8th Grade

20 Qs

LE FRAZIONI - 1A

LE FRAZIONI - 1A

1st Grade

20 Qs

Topic 6 Practice Quiz

Topic 6 Practice Quiz

6th Grade

17 Qs

times

times

1st Grade

18 Qs

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade

15 Qs

PROGRESSIONS

PROGRESSIONS

5th Grade

20 Qs

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.7.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sonya purchased 3/4 pound of pecans for $5.40. What is the cost of 1 pound of pecans?

$4.05
$7.20
$16.05
$19.20

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the data given in this table, what is the amount of money earned per ticket?

$14
$12
$13
$15

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Find the rate of change.

4 burgers per person
6 burgers per person
2 burgers per person
2 people per burger

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Express as a unit rate.
A boy mowed 5 lawns for $25.

1 lawn / $5
$25 / 5 lawns
$5 / 1 lawn

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A climber is on a hike. After 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is the average rate of change? 

200
150
300
75

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

A hot air balloon travels 18 miles in 3 hours.  At this rate how many miles will the hot air balloon travel in 3/4 hour?

4.5
6
11.5
13.5

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?