
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the slope with the correct units?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
At what rate did the rain fall?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42. What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which company pays the most per pizza?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A climber is on a hike. After 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is the average rate of change?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jeff ran 6 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will he run in 6 hours?
Tags
CCSS.Math.Content.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Go Math! Chapter 7
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Math Assessment for Class II
Quiz
•
2nd Grade
15 questions
Math monthly test of February 2021
Quiz
•
2nd Grade
15 questions
Matematica 5 primaria
Quiz
•
5th Grade
15 questions
OPERAZIONI E PROPRIETA'
Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Penilaian Sumatif Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Parallelepipedo e cubo
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Distance, Time, and Speed
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapter 7
Quiz
•
KG
17 questions
Unit 2 Review
Quiz
•
KG
10 questions
Function or Relation?
Quiz
•
KG - University
30 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
KG - University
