CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

8th - 9th Grade

20 Qs

NUMBERS UP TO 10 000

NUMBERS UP TO 10 000

3rd Grade

15 Qs

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

12th Grade

20 Qs

Year 10 percentages 'Green sheet' assessment

Year 10 percentages 'Green sheet' assessment

8th - 9th Grade

15 Qs

Maimoon

Maimoon

KG

20 Qs

LENGUAje

LENGUAje

1st Grade

19 Qs

OPERATION ON SET  & NETWORKS IN GRAPH THEORY

OPERATION ON SET & NETWORKS IN GRAPH THEORY

1st - 12th Grade

16 Qs

Quiz 9.1.1@2 - Equation of Straight Line

Quiz 9.1.1@2 - Equation of Straight Line

8th Grade

16 Qs

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.7.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the slope with the correct units?

$3 per 1 balloon
$1 per 3 balloons
3 balloons per $1
1 balloon per $3

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

At what rate did the rain fall?

2 cm per hour
1/4 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42. What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes?

$0.48
$0.04
$0.03 
$0.01 

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which company pays the most per pizza?

Bombinoe's Pizza
Little Squeezer's Pizza
Pizza Tent
Papa Ron's 

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A climber is on a hike. After 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is the average rate of change? 

200
150
300
75

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jeff ran 6 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will he run in 6 hours?

9 miles
4 miles
6 miles
36 miles

Tags

CCSS.Math.Content.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?