CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

Independence day Quiz

Independence day Quiz

2nd - 3rd Grade

20 Qs

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

6th Grade

16 Qs

Performance Test #1 Circles and Conic Section

Performance Test #1 Circles and Conic Section

10th - 11th Grade

15 Qs

Word Problems Y4

Word Problems Y4

4th Grade

18 Qs

Q 12 Congruent Triangles and Geometry

Q 12 Congruent Triangles and Geometry

3rd Grade

17 Qs

Day 1 Pre-Assessment

Day 1 Pre-Assessment

4th - 6th Grade

15 Qs

Finding Slope

Finding Slope

8th - 9th Grade

15 Qs

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

Assessment

Quiz

Mathematics

Hard

CCSS
Math.Content.HSN.Q.A.1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Eliza bought a meal that cost $12. She tipped the waiter 25% of that amount. How much was the tip?

$3.00
$6.00
$2.50
$3.50

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Daphne always make sure to bring coupons to the store.  While shopping for cookies, she finds a box discounted by 12% from it normal price of $4.30. Daphne has a coupon that takes an additional 4% off the already discounted price.  After the sales tax of 6% on the final price, how much does Daphne spend on the box of cookies.

$3.78
$3.63
$$3.85
$3.59

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Eleni bought 2 pounds of grapes at a cost of $3.49 per pound. She paid with a $10 bill. How much change did she get back?

$3.02
$4.51
$6.51
$6.98

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car traveled at an average speed of 80 miles per hour for 3 hours and consumed fuel at a rate of 34 miles per gallon. Approximately how many gallons of fuel did the car use for the entire 3-hour trip? 

3
2
6
7

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The amount in the account

Balance

Budget

Interest

Financial systems

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a force of 50 Newton's was applied to an object with a mass of 500 grams, what will the object's acceleration be? (HINT - UNITS!)

10 m/s^2

.1 m/s^2

100 m/s^2

1 m/s^2

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A graduated cylinder has 13 mL of water in it. An irregularly shaped pebble is placed in the cylinder and water level rises to 21 mL. The mass of the rock is 17g. Find the density of the pebble.

2.125 g/mL

0.471 g/mL

0.81 g/mL

1.308 g/mL

Tags

CCSS.Math.Content.HSN.Q.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?