TEKS.MATH.4.4A

TEKS.MATH.4.4A

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Quarter Review MATH 4

4th Quarter Review MATH 4

4th Grade

20 Qs

Estimation and Place Value

Estimation and Place Value

2nd - 4th Grade

15 Qs

रांझणी जी एस             8 सप्टेंबर 2020

रांझणी जी एस 8 सप्टेंबर 2020

1st - 8th Grade

20 Qs

Measurements Review: Sy21-22

Measurements Review: Sy21-22

4th - 8th Grade

21 Qs

Division and Fractions Review

Division and Fractions Review

4th Grade

20 Qs

Third Grade Chapter 2 My Math Review

Third Grade Chapter 2 My Math Review

3rd - 4th Grade

19 Qs

'HOPE PROBE'

'HOPE PROBE'

4th - 5th Grade

19 Qs

TEKS.MATH.4.4A

TEKS.MATH.4.4A

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

TEKS
MATH.4.4A

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1,000-258=

742
678
273

Tags

TEKS.MATH.4.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

9+8=

17
16
18
19

Tags

TEKS.MATH.4.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Nebraska is about 464 Miles. Iowa is about 289 miles. How many miles are each state together? 

703 Miles
853 Miles
753 Miles
773 Miles 

Tags

TEKS.MATH.4.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

During September and October, a total of 825,150 visitors went to the Grand Canyon National Park. If 448,925 visitors went to the park in September, how many visitors went in October?

375,225
531,440
376,225
532,440

Tags

TEKS.MATH.4.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A school held a penny drive. The fourth grade collected 12,085 pennies. The fifth grade collected 11,523 pennies. How many pennies did the two grades collect in all?

23,068
23,608
562
None of the above

Tags

TEKS.MATH.4.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A new hp computer that Mrs. Freeman likes costs $1,275. A new apple computer costs $1,648. How much more does the apple computer cost? 

$473
$433
$373
$333

Tags

TEKS.MATH.4.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Annie buys shoes and top for $47.82 and $13.36 She gives $100. Whats her change approximately?

$30
$38
$29
$39

Tags

TEKS.MATH.4.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?