
TEKS.MATH.7.4B
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Hamburger sells 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Tags
TEKS.MATH.7.4D
TEKS.MATH.7.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Tags
TEKS.MATH.7.4D
TEKS.MATH.7.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You drive 25 miles in one hour. At this rate, how far will you drive in 3 hours?
Tags
TEKS.MATH.7.4A
TEKS.MATH.7.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Express as a unit rate.
A boy mowed 5 lawns for $25.
Tags
TEKS.MATH.7.4B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?
Tags
TEKS.MATH.7.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
is the unit rate
Tags
TEKS.MATH.7.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.
Tags
TEKS.MATH.7.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
NAPLAN Numeracy Yr7 2015 EVEN
Quiz
•
7th Grade
18 questions
MATHEMATICS FORM 2- PART 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
20 questions
TEST MEASURES OF CENTRAL TENDENCY
Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
7A STR Day 1 Activity (NS3)
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Latihan soal Aritmetika Sosial
Quiz
•
7th Grade
20 questions
SF-7S-Ch6part2 Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
