TEKS.MATH.7.4B

TEKS.MATH.7.4B

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Algebraic Expressions

Writing Algebraic Expressions

5th - 8th Grade

15 Qs

Long Division of Rational Numbers

Long Division of Rational Numbers

6th - 7th Grade

19 Qs

7 Eureka Math End of Module 2 Review

7 Eureka Math End of Module 2 Review

7th Grade

16 Qs

Trapezoids and Area

Trapezoids and Area

6th - 8th Grade

15 Qs

SIM Review On Level 7th

SIM Review On Level 7th

7th - 8th Grade

18 Qs

Physical Quantities and Measurements (time and temperature)

Physical Quantities and Measurements (time and temperature)

6th - 8th Grade

20 Qs

PRACTICE TEST SURFACE AREA

PRACTICE TEST SURFACE AREA

7th Grade

20 Qs

TEKS.MATH.7.4B

TEKS.MATH.7.4B

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

TEKS
MATH.7.4B, MATH.7.4D, MATH.7.4A

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Hamburger sells 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

TEKS.MATH.7.4D

TEKS.MATH.7.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz

Doritos
Cheetos

Tags

TEKS.MATH.7.4D

TEKS.MATH.7.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You drive 25 miles in one hour. At this rate, how far will you drive in 3 hours?

25 miles
50 miles
125 miles
75 miles

Tags

TEKS.MATH.7.4A

TEKS.MATH.7.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Express as a unit rate.
A boy mowed 5 lawns for $25.

1 lawn / $5
$25 / 5 lawns
$5 / 1 lawn

Tags

TEKS.MATH.7.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?

11 hours
12 hours 
21 hours
 28 hours.

Tags

TEKS.MATH.7.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$300 is earned after working 4 hours

Tags

TEKS.MATH.7.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.

62 mph
60 mph
61 mph
63 mph

Tags

TEKS.MATH.7.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?