TEKS.MATH.5.3E

TEKS.MATH.5.3E

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Vergroten/verkleinen

Vergroten/verkleinen

5th - 12th Grade

15 Qs

Average Revision

Average Revision

5th - 6th Grade

20 Qs

NOMBOR DAN OPERASI

NOMBOR DAN OPERASI

1st - 6th Grade

20 Qs

Latihan AKM Numerasi

Latihan AKM Numerasi

5th Grade

15 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

5th Grade

15 Qs

Bahagi 💙 Modular

Bahagi 💙 Modular

2nd - 6th Grade

20 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

TEKS.MATH.5.3E

TEKS.MATH.5.3E

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

TEKS
MATH.5.3E

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

John sold 36 cookbooks at $27 each. How much did he make? 

972
324
970
932

Tags

TEKS.MATH.5.3E

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 

$38.307
$38.31
$6.91
$13.95

Tags

TEKS.MATH.5.3E

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Denise spent $3.45 on snacks every day for 11 days. What is the amount of money Denise spent on these snacks?

$379.50
$14.45
$37.95
$6.90

Tags

TEKS.MATH.5.3E

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

14.52 x 101

14.520
145.2
14,520
1452

Tags

TEKS.MATH.5.3E

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

3.57 x 4.6

3.570
13.882
16.422
164.22

Tags

TEKS.MATH.5.3E

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

James bought 5 cups for $4.98 each. He also bought a large plate for $9.25. About how much did all of the items cost?

$14

$18

$30

$34

Tags

TEKS.MATH.5.3E

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A stores sells 12 cans of beans for $27.  What is the price of 7 cans of beans?

$15.75
$84
$13.25
$2.25

Tags

TEKS.MATH.5.3E

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?