TEKS.MATH.5.3E

TEKS.MATH.5.3E

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

PH 1 MATH 9 GANJIL 2019

PH 1 MATH 9 GANJIL 2019

2nd - 5th Grade

20 Qs

Adolygu

Adolygu

5th - 6th Grade

20 Qs

Matematika kelas V

Matematika kelas V

5th Grade

20 Qs

Tables 16 & 17

Tables 16 & 17

4th - 5th Grade

20 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

OPERAZIONI E PROPRIETA'

OPERAZIONI E PROPRIETA'

4th - 5th Grade

15 Qs

ULANGAN HARIAN MATEMATIKA

ULANGAN HARIAN MATEMATIKA

5th Grade

20 Qs

TEKS.MATH.5.3E

TEKS.MATH.5.3E

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

TEKS
MATH.5.3E

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

TEKS.MATH.5.3E

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

52.6 X 8.2 =

526.41
431.32
478.10
400.12

Tags

TEKS.MATH.5.3E

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

111.1 x 1.1

122.21
1.2221
12.221
0.12221

Tags

TEKS.MATH.5.3E

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4.21 ×0.3

12.63
1.263
126.3
0.1263

Tags

TEKS.MATH.5.3E

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Find the product of 34.56 x 0.1

345.6
0.3456
3456
3.456

Tags

TEKS.MATH.5.3E

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Multiply Decimals


2 x 0.04 =

8

0.8

0.08

0.008

Tags

TEKS.MATH.5.3E

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Using products, you know to solve for products you don't is

_________________ property.

Associative

Distributive

Commutative

Identity

Tags

TEKS.MATH.5.3E

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?