TEKS.MATH.5.3A

TEKS.MATH.5.3A

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

KONSEP DARAB

KONSEP DARAB

2nd - 6th Grade

15 Qs

GRAF FUNGSI

GRAF FUNGSI

5th Grade

15 Qs

Jaring-Jaring Bangun Kubus dan Balok

Jaring-Jaring Bangun Kubus dan Balok

5th Grade

15 Qs

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

5th Grade

15 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

NOMBOR DAN OPERASI

NOMBOR DAN OPERASI

1st - 6th Grade

20 Qs

Latihan AKM Numerasi

Latihan AKM Numerasi

5th Grade

15 Qs

TEKS.MATH.5.3A

TEKS.MATH.5.3A

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

TEKS
MATH.5.3A

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In 2015, the population of the United States was about 320 million people.
About 7 out of 10 Americans live in urban areas. How many Americans live in or near large cities?

224 million
32 million
96 million
10 million

Tags

TEKS.MATH.5.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If we raise 107 dollars, how much money did we raise as a class?

$10,000,000
$100,000,000
$17,000
$70

Tags

TEKS.MATH.5.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

TEKS.MATH.5.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Nancy was buying food for her birthday party. She bought a 52.93 oz bag of barbeque chips and a 79.6 oz bag of regular chips. How many ounces did she buy all together?

132.53 ounces
-33.33 ounces
26.77 bags

Tags

TEKS.MATH.5.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

2 x 8

16
15
7
2

Tags

TEKS.MATH.5.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

8+5

14
13

Tags

TEKS.MATH.5.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Use compatible numbers to solve. 
287/42=?

7
70
8
80

Tags

TEKS.MATH.5.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?