
TEKS.MATH.5.3A
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
In 2015, the population of the United States was about 320 million people.
About 7 out of 10 Americans live in urban areas. How many Americans live in or near large cities?
Tags
TEKS.MATH.5.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If we raise 107 dollars, how much money did we raise as a class?
Tags
TEKS.MATH.5.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
TEKS.MATH.5.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Nancy was buying food for her birthday party. She bought a 52.93 oz bag of barbeque chips and a 79.6 oz bag of regular chips. How many ounces did she buy all together?
Tags
TEKS.MATH.5.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
2 x 8
Tags
TEKS.MATH.5.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
8+5
Tags
TEKS.MATH.5.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Use compatible numbers to solve.
287/42=?
Tags
TEKS.MATH.5.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
Révision unités de mesure
Quiz
•
5th Grade
18 questions
Teoria dos Conjuntos - 1º Ano
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Multiplying Decimals
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
CECH 3°C
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
1 z 10 ! Eliminacje 2025
Quiz
•
5th Grade
20 questions
PAS Matematika KD 3.3, 4.3 Kelas VA
Quiz
•
5th Grade
15 questions
LA MULTIPLICACIO, DIVICION, SUMA Y RESTA( 5° primaria U.E.SC
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Las Fracciones
Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
